wonga pozyczki opinie

Wonga: chwilówki – opinie, informacje i recenzja

Zdarza się, że dopadają nas niezaplanowane wydatki, wykraczające znacznie ponad zaplanowany budżet – naprawa samochodu, zalane mieszkanie, wycieczka szkolna dziecka, za którą trzeba zapłacić już, czy ból zęba, z którego leczeniem nie można zwlekać. Nieoczekiwane zdarzenia potrafią postawić pod ścianą, jednak należy pamiętać, że z każdej sytuacji jest wyjście.

Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) oraz Biuro Informacji Kredytowej (BIK), Polacy coraz częściej sięgają po pożyczki online – w 2019 roku wzięto pożyczek na łączną sumę 3,84 miliarda złotych, a w 2020 niemal o miliard więcej – pozabankowego wsparcia finansowego udzielono na łączną kwotę 4,8 miliarda złotych. Na polskim rynku istnieje wiele instytucji oferujących pożyczki ratalne i pożyczki krótkoterminowe. Według rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), w Polsce istnieje 531 takich instytucji. Jedną z nich jest Wonga.pl sp. z o.o. Co wiadomo o tej firmie?

Wonga – pożyczki online

Wonga.pl, znana kiedyś pod nazwą Wonga.com, jest firmą działającą w sektorze usług finansowych, a ich działalność odbywa się całkowicie online. Firma specjalizuje się w szybkich pożyczkach, zarówno tych krótkoterminowych – spłacanych jednorazowo, jak i pożyczkach ratalnych. Wonga stawia na transparentność – zasady, na podstawie których zawierane są umowy są jasne i nie ma ukrytych kosztów, a także na szybkość, co łączy się w dużej mierze ze zautomatyzowanym procesem akceptacji wniosków pożyczkowych, o czym można przeczytać na ich stronie internetowej.

Co ciekawe i warte uwagi, by dbać o jak najwyższe standardy etyczne oferowanych usług, pożyczkodawca powołuje się na Zasady dobrych praktyk, dokument stanowiący zbiór zasad postępowania, opartych na normach moralnych zgodnych z obowiązującym na terenie Polski prawem. Zasadom tym podporządkowują się instytucje finansowe działające na polskim rynku, które są członkami Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF). Wśród członków wyróżnić można znane na polskim rynku firmy PayPo sp. z o.o., Kruk SA, Ikano Bank AB (publ) SA, Hoist Polska sp. z o.o., Loando sp. z o.o., a także Wonga.pl sp. z o.o.  Z zasadami można zapoznać się na stronie internetowej ZPF.

Elastyczność to kolejna z zalet, jakimi chwali się pożyczkodawca. Co to oznacza? Zarówno całkowita kwota kredytu, jak i liczba rat zależy od klienta, ale także od jego zdolności kredytowej, która jest dokładnie badana. Po dopełnieniu wszystkich formalności, należy poczekać na decyzję pożyczkową, która według Wonga.pl jest niezwykle szybka dzięki “innowacyjnemu podejściu do rozpatrywania wniosków i podejmowania decyzji”. Sam proces rejestracyjny oraz zgłoszeniowy także nie jest czasochłonny.

Jakie usługi finansowe świadczy Wonga?

Wonga udziela pożyczek gotówkowych – zarówno tych krótkoterminowych, spłacanych jednorazowo, jak i pożyczek ratalnych. Ale czym jest ta pożyczka i czym różni się od kredytu? Czy może kredyt i pożyczka oznaczają to samo?

Otóż nie. W świetle prawa kredyt i pożyczka to nie synonimy – są to dwie różne usługi finansowe, regulowane przez zupełnie różne przepisy. Kredyt może być udzielany jedynie przez banki, a interesy kredytobiorcy chroni przede wszystkim ustawa Prawo bankowe, ale także Kodeks Cywilny oraz Kodeks Spółek Handlowych. Pożyczki regulują przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Ustawy o kredycie konsumenckim. Mogą być udzielane nie tylko banki, ale także dowolne podmioty – instytucje finansowe, a nawet osoby fizyczne. Ponadto, pożyczka cechuje się zdecydowanie mniejszym formalizmem i niższymi wymaganiami względem pożyczkobiorcy. Dla pożyczki do tysiąca złotych nie ma obowiązku podpisania umowy między stronami, dopuszczalna jest nawet forma ustna zawarcia umowy.

Jak wziąć pożyczkę w Wonga?

Aby skorzystać z usług Wonga niezbędne jest założenie konta na stronie Wonga.pl. Wymaganymi informacjami potrzebnymi do wypełnienia późniejszego wniosku o pożyczkę są między innymi dane personalne, numer PESEL, numer rachunku, numer dowodu osobistego oraz numer telefonu, na który, w razie potrzeby, będzie mógł zadzwonić konsultant. Dzięki założeniu konta, kiedy już zdecydujemy się skorzystać z usług Wonga.pl, możliwy jest dostęp do informacji na temat aktualnie posiadanej pożyczki, na przykład ile rat zostało nam jeszcze do spłaty czy kwota odsetek. To także przez konto Wonga na portalu możliwa będzie późniejsza spłata zobowiązania.

Następnym krokiem jest wypełnienie wniosku, a później wykonanie przelewu weryfikacyjnego na wskazane przez firmę konto. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, wypłata pieniędzy odbywa się na wskazane już wcześniej konto bankowe klienta. Wonga jest bardzo elastyczna, dlatego oferuje także możliwość wypłacenia środków w inny, wygody dla klienta sposób, po wcześniejszym ustaleniu.

Informacje dla pożyczkobiorcy – co oferuje Wonga?

Szybką pożyczkę w Wonga można wziąć w kilku wariantach. Pożyczkodawca pozwala nam na dobranie wariantu najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom oraz możliwościom. Pożyczkobiorca, używając wygodnego suwaka na stronie internetowej firmy, może ustawić ile dokładnie pieniędzy potrzebuje pożyczyć oraz w ilu ratach chciałby spłacić zobowiązanie. I tak można wybrać pożyczkę na raty, a także opcję z jednorazową spłatą do 30 dni od zawiązania umowy. Informacje na temat tego, ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO oraz prowizji są prezentowane od razu po ustawieniu parametrów pożądanej pomocy finansowej.

Pożyczki Wonga – maksymalna i minimalna kwota pożyczki

Jaka jest maksymalna i minimalna kwota pożyczki online? Wonga oferuje szybkie pożyczki online od 200 zł. Maksymalna kwota pożyczki wynosi 20 000 zł, jednak to, jaka kwota ostatecznie zostanie udzielona przez pożyczkodawcę zależy od indywidualnej oceny zdolności klienta.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO

Ważną kwestią dla każdego pożyczkobiorcy jest także rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO. Na dzień 21.10.2021 RRSO wynosi 19.90%, nie jest to jednak stałe oprocentowanie. Aby zapoznać się z aktualnymi informacjami na temat pożyczki, sprawdź ofertę Wonga na stronie internetowej pożyczkodawcy.

Ocena zdolności kredytowej – polityka Wonga

Wonga.pl udziela pozytywnej decyzji pożyczkowej w oparciu o ocenę zdolności kredytowej klienta.  Ale czym ona jest i co się na nią składa?

Analiza zdolności kredytowej dzieli się na dwie części – ilościową i jakościową. Część ilościowa to sprawdzanie sytuacji finansowej potencjalnego klienta, w tym jakie są przychody osoby ubiegającej się o pomoc finansową, a także czy posiada obecnie inne zadłużenie. Analiza jakościowa to między innymi badanie przeszłości finansowej. W tym celu firma pożyczkowa sprawdza, czy wnioskodawca ubiegający się o wsparcie finansowe nie figuruje w bazach dłużników Wonga – bazach BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej, a także w biurach informacji gospodarczej (BIG). Na stronie internetowej Wonga.pl przeczytać można, że pożyczkodawca współpracuje z BIG InfoMonitor, ERIF Biurem Informacji Gospodarczej, Krajowym Rejestrem Długów Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowym Biurem Informacji Gospodarczej.

Jakie dane są weryfikowane w powyższych instytucjach? W BIK między innymi firma pożyczkowa sprawdzi historię kredytową klienta, obecne zadłużenia i podpisane umowy kredytowe, terminowości spłacania zadłużenia. W BIG pożyczkodawca znajdzie informacje o terminowości spłat zobowiązań finansowych, wśród których są płatności za mandaty, abonamenty i podatki.

Posiadanie stałego przychodu, który może zostać udokumentowany, jest także warunkiem koniecznym pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Aby ubiegać się o pomoc finansową należy mieć ukończone 18 lat, jednak jeśli chodzi o górną granicę wieku – Wonga nie narzuca takich ograniczeń.

Wonga w mediach

Swego czasu Wonga często reklamowała się w telewizji. Reklamy firmy były dość charakterystyczne i zapadały w pamięć. Pożyczkodawca prowadzi także kanał w serwisie YouTube, gdzie można zobaczyć reklamy niegdyś emitowane na wielu stacjach telewizyjnych.  Obecnie twarzą firmy jest znany polski aktor, Piotr Fronczewski.

Wonga prowadzi kilka stron internetowych i blogów.  Sekcja blogowa na stronie głównej firmy poświęcona jest tematyce związanej z wzięciem pożyczki i zagadnieniami, które mogą być ciekawe i przydatne dla osoby zastanawiającej się nad skorzystaniem z pomocy finansowej. Na blogu przeczytamy na przykład jak naliczane są odsetki pożyczki, jakie czynniki wpływają na wysokość raty, czy jak wybrać firmę pożyczkową. Kolejną stroną jest blog Zaradnik, który ma charakter lifestylowy.

Kapitalni.org również należy do tego pożyczkodawcy. Na stronie znajdziemy porady ekspertów z dziedziny finansów, psychologii, ekonomii i prawa. Celem platformy jest dostarczanie wiedzy z niniejszego zakresu w łatwy i przyjazny sposób. Firma zachęca do wzięcia udziału w swoim Programie Korzyści połączonym ze stroną Kapitalni.org, dzięki któremu można otrzymać zwroty gotówkowe. Po ukończeniu 10 kursów lub ścieżki edukacyjnej, pod warunkiem posiadania aktywnej pożyczki w Wonga, klient otrzyma 10 zł zwrotu. Ze komunikatem na temat programu dostępnym na stronie Wonga.pl można zapoznać się w zakładce Program Korzyści .

Ocena klientów i opinie o Wonga

Wonga jest wysoko cenionym pożyczkodawcą, który przez kilka lat swojej działalności zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, a opinie takich znaczących portali, jak Dziennik Gazeta Prawna, Rzeczpospolita, Wyborcza.biz czy WP.pl, można przeczytać na stronie firmy. W rankingu najlepszych pożyczek i chwilówek w październiku 2021, przygotowanym przez portal TotalMoney.pl, Wonga zajęła 3 miejsce.

Firma jest także dobrze oceniana przez klientów, których opinie można znaleźć na stronie pożyczkodawcy oraz na innych portalach piszących o wspomnianej firmie. Internauci na stronie ERP Polska wystawili firmie Wonga ocenę 4,5 w pięciostopniowej skali.

Kontakt z Wonga.pl

Z firmą można skontaktować się mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe dostępne są na stronie Wonga.pl w zakładce Kontakt. Istnieje także możliwość zamówienia rozmowy poprzez zgłoszenie takiej chęci w okienku wyskakującym w prawym dolnym rogu na stronie internetowej Wonga.

Biuro Obsługi Klienta jest czynne w dni robocze w godzinach od 8:00 do 22:00, a w weekendy, niebędące dniami wolnymi od pracy, w godzinach od 9:00 do 17:00.

Wonga.pl odpowiada – najczęściej zadawane pytania

Jak spłacać pożyczkę?

Ratę pożyczki lub całe zobowiązanie (w przypadku tak zwanych pożyczek chwilówek) można szybko opłacić za pomocą konta klienta założonego wcześniej na stronie Wonga.pl. Inną możliwością jest przelew tradycyjny na podane przez pożyczkodawcę konto.

Szybsza spłata pożyczki Wonga – czy jest możliwa?

Tak. Pożyczkę ratalną można spłacić wcześniej, przed upłynięciem ustalonego terminu, jednak wcześniej należy zapoznać się z warunkami i wymaganiami narzuconymi przez pożyczkodawcę.

Spłata pożyczki w Wonga po terminie – jakie są konsekwencje?

Za nieterminową spłatę pożyczki w Wonga pożyczkodawca ma prawo naliczyć odsetki karne. Ponadto, może mieć to wpływ na wiarygodność kredytową, co przekłada się na ewentualne problem z zaciągnięciem kolejnych pomocy pieniężnych w instytucjach finansowych, w tym w Wonga.pl. Informacja o nieterminowym spłacaniu pożyczki kierowana jest do BIK.

O ile pieniędzy można wnioskować i jakie będą koszty pożyczki w Wonga?

To, jaka kwota będzie możliwa do pożyczenia jest kwestią indywidualną. Wiele czynników, takich jak na przykład zdolność kredytowa, ma wpływ na to, jaka ostatecznie kwota zostanie zaproponowana pożyczkobiorcy. Informacje na ten temat można uzyskać po założeniu konta na Wonga.pl i zweryfikowaniu swoich danych. Również koszt pożyczki uzależniony jest od czynników indywidualnych.

Informacja o dochodach – czy jest potrzebna?

Tak. W celu uzyskania pożyczki w Wonga, należy wykazać źródło dochodu, ponieważ przed udzieleniem wsparcia finansowego weryfikowana jest zdolność kredytowa każdego klienta. Poprawność podanych danych jest sprawdzana, dlatego należy wpisać informacje zgodne z prawdą. Przedstawianie zaświadczeń z pracy nie jest obowiązkowe, jednak Wonga w pewnych przypadkach może poprosić o udowodnienie pozyskiwania przychodu.

Lista akceptowanych źródeł dochodu, na podstawie którego może zostać udzielona pożyczka, znajduje się na stronie pożyczkodawcy. Wśród wykazanych źródeł znajduje się między innymi dochód z różnych rodzajów umów, działalności gospodarczej, emerytury, zasiłku, programu 500+, alimentów i innych.

Czy mając komornika można dostać pożyczkę w Wonga?

Wonga odradza zaciągania kolejnego zobowiązania pieniężnego w przypadku dużych problemów finansowych, na przykład gdy komornik zajął konto bankowe. Wniosek pożyczkowy może zostać automatycznie odrzucony ze względu na figurowanie w bazach, jakie Wonga sprawdza podczas weryfikacji klienta.

Czy posiadanie konta bankowego jest warunkiem koniecznym?

Tak. Osoba ubiegająca się o pożyczkę w Wonga musi być właścicielem konta bankowego. Jest to po pierwsze potrzebne do weryfikacji pożyczkobiorcy. Rachunek bankowy, który klient podaje we wniosku nie może być założony na firmę ani też zarejestrowany na inna osobę.

Zobacz nasz aktualny ranking pożyczek/chwilówek:

AKTUALNY RANKING

Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych. Niniejszy serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Udostępniane treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie stanowią porad finansowych, inwestycyjnych ani prawnych.