Na czym polega restrukturyzacja przedsiębiorstw? Kiedy się ją stosuje? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w poniższej treści. 

  1. Co to jest restrukturyzacja?
  2. Jakie są typy postępowania restrukturyzacyjnego?
  3. Kiedy stosuje się restrukturyzację?

Czy Twoja firma ma długi? Grozi Ci niewypłacalność? Nie chcesz ogłaszać upadłości, tylko zawalczyć o swoje przedsiębiorstwo i szybko zmniejszyć dług? W takiej sytuacji najlepszą opcją dla Ciebie może być restrukturyzacja. Co to jest postępowanie restrukturyzacyjne? O szczegółach na temat restrukturyzacji dowiesz się, czytając dzisiejszy artykuł. 

Co to jest restrukturyzacja?

Czym właściwie jest postępowanie restrukturyzacyjne? Otóż restrukturyzacja jest postępowaniem sądowym, podczas którego dłużnik ze swoimi wierzycielami ustala nowy plan spłaty wszystkich zobowiązań. Plan ten nazywa się planem układowym. Celem restrukturyzacji jest szybkie oddłużenie przedsiębiorstwa za pośrednictwem redukcji zadłużenia. Ponadto restrukturyzacja gwarantuje przeciwegzekucyjną ochronę i dodatkowo wstrzymuje wypowiedzenia umów – na przykład leasingowych. Dzięki restrukturyzacji każdy dłużnik może rozłożyć swoje zobowiązania na takie raty, które są dla niego dogodne. Oczywiście, wszystko ustala się z wierzycielami.

Jeśli interesuje Cię restrukturyzacja, koniecznie skorzystaj z pomocy prawników, którzy pomogą Ci przejść przez cały proces. Takie usługi oferuje między innymi KPR Restrukturyzacyjna, która od wielu lat pomaga wyjść z kłopotów finansowych zarówno mniejszym, jak i dużym przedsiębiorstwom.

Ile trwa takie postępowanie restrukturyzacyjne? Czas trwania wynosi od 6 do nawet 10 lat. Zależy między innymi od typu postępowania restrukturyzacyjnego. Wpływ na czas trwania postępowania mają także finansowe możliwości zadłużonej firmy. 

Jakie są typy postępowania restrukturyzacyjnego?

Jakie są typy postępowania restrukturyzacyjnego? Aktualnie wyróżnia się aż pięć rodzajów. Lista obejmuje zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe, uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne oraz postępowanie układowe.

Zatwierdzenie układu to typ postępowania restrukturyzacyjnego, podczas którego dłużnik sam z wierzycielami ustala plan układowy. Doradca restrukturyzacyjny ma tylko jedno zadanie w takiej sytuacji, a mianowicie musi zatwierdzić ten plan układowy przed sądem. 

W przyspieszonym postępowaniu układowym  doradca ma już większą rolę, ponieważ tworzy cały plan układowy, przeprowadza wśród wierzycieli głosowanie i stara się o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. W przypadku postępowania sanacyjnego natomiast nad firmą całą kontrolę przejmuje tak zwany syndyk. To osoba, która może ingerować we wszystkie wewnętrzne sprawy przedsiębiorstwa – w tym także w prawo pracy czy handlowe umowy. Ten typ postępowania jest stosunkowo rygorystycznym rozwiązaniem.

Jeśli interesuje Cię szybkie postępowanie restrukturyzacyjne, typ uproszczony będzie w tym przypadku najlepszą opcją. Dzięki uproszczonemu postępowaniu restrukturyzacyjnemu dłużnik otrzymuje aż czteromiesięczną ochronę przed ewentualną egzekucją. Skutki wdrożenia tego rozwiązania są widoczne praktycznie natychmiast. Dzięki uproszczonemu postępowaniu restrukturyzacyjnemu można niemal od razu zablokować egzekucję komorniczą czy odblokować zajęty już rachunek bankowy. 

Które postępowanie wybrać? W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy doradcy, który pomoże Ci zdecydować się na najlepszą opcję dla Twojego przedsiębiorstwa.

Kiedy stosuje się restrukturyzację?

Kiedy stosuje się restrukturyzację? Jak już wspominaliśmy, celem postępowania restrukturyzacyjnego jest przede wszystkim stworzeniem jakichkolwiek warunków, dzięki którym zadłużone przedsiębiorstwo będzie mogło uniknąć upadłości i likwidacji swojej firmy. Restrukturyzacja chroni jednocześnie interesy wszystkich wierzycieli. Przedsiębiorstwo, które zdecyduje się na restrukturyzacje, może nie tylko uniknąć komorniczej egzekucji, ale także zapobiec wypowiedzeniu umów – na przykład leasingowych, wstrzymać wszczęte już postępowania egzekucyjne czy zapobiec kolejnym. Jeśli zatem chcesz uzyskać dodatkowy czas na poprawę funkcjonowania swojej firmy, jej rentowności i na odbudowę zaufania wierzycieli, restrukturyzacja będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego może sprawić, że ogłoszenie upadłości nie będzie konieczne. Skoro więc można skorzystać z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, warto zastanowić się nad taką opcją. Jeżeli chodzi o prawo restrukturyzacyjne, zagadnienia dotyczące wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub postępowanie sanacyjne, warto korzystać z usług doświadczonych specjalistów.

Zobacz nasz aktualny ranking pożyczek/chwilówek:

AKTUALNY RANKING

Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych. Niniejszy serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Udostępniane treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie stanowią porad finansowych, inwestycyjnych ani prawnych.