Różnice i podobieństwa między rachunkiem a kontem oszczędnościowym

Terminologia produktów bankowych może być nieco myląca. Każdy z nas ma konto osobiste, ale czym jest rachunek oszczędnościowy? A konto oszczędnościowe? Nietrudno się zagubić w gąszczu tych podobnych nazw. Wyjaśniamy różnice i podobieństwa między rachunkiem i kontem oszczędnościowym.

Rachunek oszczędnościowy, czyli ROR

Rachunek oszczędnościowy to inaczej konto osobiste. Nosi także nazwę ROR – rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. W teorii powinien więc być to rachunek, na którym lądują nasze oszczędności i z którego dokonujemy codziennych rozliczeń, czyli przelewów, płatności czy wypłat na codzienne życie.

Konto osobiste to miejsce, gdzie lądują nasze pieniądze z wypłaty. Najczęściej z niego robimy wszelkie płatności, przelewy i rachunki, płacimy także zobowiązania. Do ROR-u mamy kartę bankomatową i dostęp z poziomu aplikacji oraz możliwość wykonywania licznych przelewów.

Konto oszczędnościowe – co to jest

Konto oszczędnościowe to zupełnie inny rodzaj produktu bankowego. Ma inny cel – na nim gromadzi się wszelkie oszczędności, których nie chce się wydać. Konto oszczędnościowe zazwyczaj nie istnieje jako osobny byt, musi być powiązane z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, czyli kontem osobistym. Nie wpływa na niego wypłata, to dopiero właściciel decyduje, ile środków ma się na nim znaleźć.

Banki mają różne oferty związane z kontami oszczędnościowymi. Można ustawić przelewy stałe, które od razu przekazują część wpływów z konta osobistego na oszczędnościowe. Niektóre banki mają opcję „zachowaj resztę”, czyli zaokrąglają wydane kwoty i różnicę przesyłają od razu na konto oszczędnościowe. Z konta oszczędnościowego można w każdej chwili wypłacić pieniądze, najczęściej jednak darmowy jest tylko jeden przelew w miesiącu. Do tego konta nie ma też karty bankomatowej.

ROR a konto oszczędnościowe

Różnice między rachunkiem oszczędnościowym a kontem oszczędnościowym są dość duże. Przede wszystkim konto oszczędnościowe ma służyć gromadzeniu i zarządzaniu oszczędnościami, a rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest do robienia codziennych wydatków, zakupów i opłat.

Konto oszczędnościowe jest także wyżej oprocentowane, by oszczędności mogły pracować na siebie i je pomnażać. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest różne w różnych okresach, czasami taka forma gromadzenia oszczędności jest bardzo korzystna. Warto zwrócić uwagę także na to, że do środków z konta osobistego mamy dostęp non stop – wystarczy użyć karty w sklepie lub wypłacić gotówkę z bankomatu. Pieniądze na koncie oszczędnościowym nie mogą być wydane tak po prostu, wymaga to więcej czasu i zachodu. Konta są jednak podobne, ponieważ można mieć do nich dostęp z poziomu aplikacji bankowej i z obu można wypłacać pieniądze w dowolnym momencie, bez obaw o utratę odsetek, jak to wygląda w przypadku lokaty terminowej.

Czy warto założyć konto oszczędnościowe

Oczywiście nadwyżki i oszczędności możemy składać na ROR-ze, czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, ale nie zawsze jest to dobry pomysł. Założenie konta oszczędnościowego może sprawić, że łatwiej będzie nam odkładać pieniądze na co dzień i zgromadzić większe oszczędności. Zalet takiego rozwiązania jest wiele.

  1. Rozdzielasz pieniądze odłożone na przyszłość czy jakiś cel od tych na codzienne życie. Dzięki temu koniec końców zostaje ci więcej środków na później.
  2. Konto oszczędnościowe jest oprocentowane, najlepsze oferty mają nawet 5% oprocentowania, co oznacza, że twoje oszczędności się pomnażają.
  3. Konto oszczędnościowe chroni cię przed wydawaniem pieniędzy lekką ręką – nie masz ich na koncie, do którego podpięta jest karta. By je naruszyć, musisz zrobić przelew, a w bankach najczęściej darmowy jest tylko jeden lub dwa.
  4. Konto oszczędnościowe pozwala na lepszą kontrolę nad oszczędnościami i ułatwia gromadzenie ich na przyszłość oraz planowanie większych inwestycji, zakupów czy remontów.

Rachunek oszczędnościowy i konto oszczędnościowe to dwa różne produkty finansowe, które mają różne funkcje. Warto wykorzystywać ich możliwości, by zoptymalizować proces oszczędzania pieniędzy.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

 

 

 

Artykuł sponsorowany.

Zobacz nasz aktualny ranking pożyczek/chwilówek:

AKTUALNY RANKING

Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych. Niniejszy serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Udostępniane treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie stanowią porad finansowych, inwestycyjnych ani prawnych.