Pożyczka na raty – czy jest dla każdego? Sprawdź!

Pożyczka na raty

Pożyczka na raty bardzo dobrze sprawdzi się wtedy, gdy potrzebujesz większej kwoty na swoje wydatki, a zależy Ci na tym, aby oddawać ją w małych częściach, które nie będą nadmiernie obciążały Twojego domowego budżetu. Zobacz, co warto wiedzieć o takich produkcie.

Pożyczki na raty charakteryzują się tym, że nie trzeba ich oddawać jednorazowo. Dzięki temu można pożyczyć większą sumę, a później oddawać ją co miesiąc w ratach. Co ważne, sumy nie są duże, więc bez problemu można je wygospodarować z bieżących dochodów.

Czy pożyczka na raty jest dostępna od ręki?

Jedną z głównych zalet pożyczek na raty jest to, że można ją otrzymać właściwie od ręki. Dlatego tak dobrze sprawdza się do uregulowania pilnych wydatków. Wystarczy złożyć przez Internet wniosek o pożyczkę na raty, a on od razu trafia do weryfikacji. Nie trzeba fatygować się do żadnych placówek czy stać w kolejce. Wszystko można załatwić w zaciszu własnego domu.

Weryfikacja wniosku również jest przeprowadzana online, a gdy decyzja jest pozytywna, to pieniądze są przesyłane wprost na Twoje konto bankowe.

Ile się czeka na pieniądze z pożyczki na raty?

To, jak szybko pożyczka na raty trafi na Twoje konto w dużej mierze zależy od procedur stosowanych w danej firmie pożyczkowej. Niektóre z nich wysyłają przelew w ciągu kilkunastu minut od wydania pozytywnej decyzji, w innych trzeba poczekać kilka dni.

Jest jednak kilka sposobów na to, aby przyspieszyć wypłatę środków z pożyczki na raty. Pamiętaj, aby wniosek złożyć w dzień roboczy. Co prawda, można to zrobić także w nocy czy w weekend, ale wysłanie aplikacji w dzień pracujący daje Ci gwarancję, że od razu trafi on do weryfikacji.

Warto także sprawdzić, w jakim banku ma konto dany pożyczkodawca. Takie informacje znajdują się na stronach internetowych tych podmiotów. Jeśli znajdziesz firmę, która ma rachunek w tym samym banku co Ty, to przelew trafi do Ciebie zaraz po jego wysłaniu. W przypadku różnych banków na pieniądze trzeba czekać zazwyczaj do kolejnego dnia roboczego.

Jeżeli zdarzy się tak, że pożyczkodawca poprosi Cię o dostarczenie dodatkowych dokumentów do uzupełnienia wniosku, to postaraj się je wysłać jak najszybciej. Dzięki temu przyspieszysz cały proces.

Jakie są warunki wzięcia pożyczki na raty?

Aby otrzymać pożyczkę na raty, trzeba spełnić kilka warunków.

  • Posiadać stałe dochody o takiej wysokości, które pozwolą Ci spłacać raty (warto wiedzieć, że nie musi być to umowa o pracę, akceptowane są również umowy cywilnoprawne, emerytury czy renty).
  • Być w odpowiednim wieku (minimalna granica to zazwyczaj 18 lat, a czasami więcej, natomiast maksymalna zależy od ustaleń pożyczkodawcy i często jest to 70 – 80 lat).
  • Być obywatelem Polski i mieszkać na terenie naszego kraju na stałe.
  • Posiadać konto bankowe, które posłuży do potwierdzenia tożsamości i wypłaty środków.
  • Nie mieć aktualnie zbyt wielu zobowiązań do spłaty.
  • Nie posiadać negatywnej historii kredytowej ani nie być notowanym w rejestrach dłużników.

Po czym poznać dobrą pożyczkę na raty?

Najlepsza oferta pożyczki na raty powinna być: korzystna cenowo, szybko wypłacana i zaciągnięta w wiarygodnej firmie. Dlatego wybierając jedną ofertę spośród wielu dostępnych na rynku, warto porównywać koszty.

Można w tym celu wykorzystać porównywarki pożyczek na raty, a dla tej samej kwoty i okresu pożyczek w różnych firmach sprawdzać wartość RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Im jest ona niższa, tym produkt tańszy.

Oprócz tego przeczytaj na stronie wybranego pożyczkodawcy, ile potrwa wypłata środków – im szybciej to nastąpi, tym wcześniej będziesz mógł uregulować swoje pilne wydatki.

Nie zapomnij także o sprawdzeniu samego pożyczkodawcy – czy odpowiednio zabezpiecza dane na stronie internetowej (czy przy pasku adresu jest obecna zielona kłódka), czy opinie klientów o nim są pozytywne i czy należy do stowarzyszeń branżowych (np. do Związku Przedsiębiorstw Finansowych).

Czy spłatę pożyczki na raty można przedłużyć?

Najważniejszą zasadą dotyczącą pożyczek na raty jest to, aby spłacać je w terminie. Czasami jednak zdarzy się tak, że nie masz skąd wziąć pieniędzy na kolejną ratę. W takim przypadku najgorsze co możesz zrobić, to nie poinformować o tym pożyczkodawcy ani nie odbierać od niego telefonów, maili czy listów.

Dlatego jeśli wiesz, że masz przejściowe kłopoty finansowe, to jak najszybciej poinformuj o tym pożyczkodawcę. Często jest możliwość wydłużenia okresu spłaty, co obniży miesięczną ratę albo skorzystania z wakacji kredytowych.

Co, jeśli nie oddam pożyczki w terminie?

Jeśli pożyczka nie zostanie zwrócona w umówionym terminie, to zostaną wyciągnięte konsekwencje. Najpierw zostaną naliczone karne odsetki i opłaty za monity przypominające, co znacznie zwiększy łączny koszt pożyczki na raty. Jeżeli należność wciąż nie zostanie uregulowana, to sprawa zostanie przekazana do firmy windykacyjnej, a to może skończyć się nawet egzekucją komorniczą.

Dlatego pamiętaj, żeby zawczasu dojść do porozumienia z firmą pożyczkową, której również zależy, abyś spłacił swoje zobowiązanie. Gdy wpadniesz już w finansowe tarapaty, to może być już za późno na szukanie rozwiązań.

Znacznie ograniczysz ryzyko pożyczania, jeśli zdecydujesz się na taką kwotę, którą realnie dasz radę oddać w umówionym terminie.

 

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz nasz aktualny ranking pożyczek/chwilówek:

AKTUALNY RANKING

Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych. Niniejszy serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Udostępniane treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie stanowią porad finansowych, inwestycyjnych ani prawnych.