pożyczka gotówkowa

Pożyczka gotówkowa

Różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a pożyczką polegają nie tylko na nomenklaturze. Według definicji, kredyt gotówkowy może być udzielany wyłącznie przez banki. W przypadku pożyczki gotówkowej, klienci mają możliwość uzyskać gotówkę również w instytucjach działających w sektorze pozabankowym . Powszechnie uznaje się, że pożyczkę gotówkową znacznie łatwiej uzyskać, bez konieczności dostarczania dokumentów potwierdzających dochód. W wielu przypadkach wystarczy wyłącznie nasza zgoda na weryfikację w BIK, i już po chwili możemy otrzymać pozytywną decyzję kredytową.

Niewątpliwie oprocentowanie kredytu gotówkowego jest znacznie korzystniejsze w sektorze bankowym i posiada o wiele niższe oprocentowanie nominalne oraz RRSO, niż w firmach parabankowych. Przyjęło się, że udzielenie kredytu gotówkowego wiąże się dużą listą wymagań, pod względem ilości niezbędnych dokumentów i aby otrzymać wypłatę środków należy długo oczekiwać na decyzję banku. Te czasy dawno minęły i obecnie, żeby dostać kredyt gotówkowy wystarczy kilka chwil, a wszelkie formalności zostały uproszczone do minimum.

Banki, idąc tym tropem, zaktualizowały swoje oferty gotówkowe, a kredyt gotówkowy zaczął być na równi wykorzystywanym nazewnictwem z pożyczką gotówkową. Pożyczka bowiem kojarzy się jako tani kredyt gotówkowy na dowolny cel, np. zakup samochodu, który można zaciągnąć w każdej chwili.

Warunki otrzymania pożyczki gotówkowej

Wnioskowanie o pożyczkę gotówkową nie jest skomplikowane, jak może mieć to miejsce w przypadku kredytu hipotecznego. Banki, w celu przyciągnięcia nowych klientów, stosują różnego rodzaju oferty promocyjne, w których oczekuje się od potencjalnego pożyczkobiorcy minimum formalności. Musimy być jednak świadomi, że kredyty udzielane na podstawie dowodu osobistego, wiążą się z koniecznością weryfikacji w BIK, oczywiście za naszą zgodą.

Wybierz metodę wnioskowania o pożyczkę gotówkową

Banki swoim potencjalnym klientom umożliwiają zaciągnięcie pożyczki gotówkowej na kilka sposobów:

 • online – wystarczy założyć konto w serwisie internetowym banku lub w posiadanej przez bank aplikacji mobilnej, a już pożyczka gotówkowa przez Internet może zasilić nasze konto
 • w oddziale banku lub agencji – odwiedź najbliższą placówkę danej instytucji, w której możesz złożyć wniosek o kredyt, na podstawie którego zostanie przeprowadzona zdolność kredytowa, a także zostaną sfinalizowane wszelkie formalności
 • telefonicznie – infolinie banków pracują przez 7 dni w tygodniu, praktycznie do godziny 23:00. Konsultant infolinii przygotuje wstępną niezobowiązującą ofertę, oceniając zdolność kredytową na podstawie podanych przez nas informacji. Niektóre banki oferują usługę oddzwaniania z ofertą kredytową na podstawie wcześniej wypełnionego formularza kontaktowego, co umożliwia bezkosztowy kontakt z bankiem, ponieważ wybierając samodzielnie numer musimy być świadomi, że opłata za kontakt z infolinią banku zgodna jest z taryfą naszego operatora sieci telefonicznej.

Proces wnioskowania o kredyt konsumencki

Wybór sposobu wnioskowania o pożyczkę będzie uzależniony od znalezienia najkorzystniejszej oferty na rynku. Może się okazać, że będzie to najtrudniejszy krok, przez który należy przebrnąć. Warto przeanalizować ofertę banków w rankingu pożyczek gotówkowych, których wiele znajdziemy w Internecie, aby mieć pewność, że oferta, którą wybraliśmy to najkorzystniejsza pożyczka gotówkowa na ten czas.

Kolejny etap to kontakt z bankiem według wybranej przez siebie metody – telefonicznie, przy pomocy bankowości internetowej lub osobiście. Jeżeli w ofercie danego banku znajduje się pożyczka gotówkowa na dowód, bez zaświadczeń, to do wnioskowania o kredyt gotówkowy wystarczy dokument tożsamości. W innym przypadku będziemy musieli dostarczyć zaświadczenie o zarobkach, umowę zlecenie, wyciąg z renty lub emerytury (ewentualnie ostatnią waloryzację) lub dokumenty potwierdzające nasz dochód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Po dostarczeniu niezbędnych dokumentów oraz wykazaniu miesięcznych obciążeń, bank dokona oceny Twojej zdolności kredytowej. Polega ona na wstępnym sprawdzeniu, czy przy dochodach na danym pułapie i miesięcznych zobowiązaniach, będziesz mógł realizować spłaty rat.

Po ustaleniu zdolności kredytowej, bank podejmuje decyzję kredytową. Czas uzyskania decyzji kredytowej uzależniony jest od wewnętrznych regulacji w poszczególnych bankach. Obecnie, przy promocyjnych ofertach i niewielkich, wnioskowanych kwotach pożyczki, banki są w stanie udzielić odpowiedzi nawet w piętnaście minut.

Nie tylko osoba, która posiada wysokie dochody może mieć odpowiednią zdolność kredytową. Czasami posiadanie kart kredytowych, zła historia kredytowa, nieodpowiednie źródło dochodu może mieć wpływ na szczegóły oferty przedstawionej nam przez bank, a co za tym idzie zaciągnięcie zobowiązania będzie niemożliwe albo wysokość kredytu w ramach indywidualnej oferty będzie niższa niż ta we wniosku kredytowym. Mimo wszystko warto skontaktować się z bankiem w celu zaciągnięcia informacji, jak taki stan rzeczy możemy polepszyć.

Pożyczka gotówkowa online kontra oferta w placówce banku

Od dobrej dekady banki posiadają w swojej ofercie kredyt online. Wprowadzenie takiej usługi miało na celu zminimalizować formalności oraz zapewnić wygodę i lepszy dostęp do oferty bankowej. Osoby chcące uzyskać kredyt gotówkowy online w pierwszej kolejności wypełniają wniosek online i samodzielnie korzystają z narzędzia, jakim jest kalkulator pożyczki gotówkowej. Przy jego pomocy są w stanie sami dokonać własnej oceny zdolności kredytowej przy wybranych parametrach. Po uzupełnieniu danych i zatwierdzeniu wniosku przez pożyczkobiorcę, w ciągu określonego czasu kontaktuje się z nim konsultant banku, aby przekazać wstępną decyzję kredytową i informacji o wszelkich kwestiach dotyczących podpisania umowy kredytowej.

Przy wyborze banku, warto zwrócić uwagę, czy wśród produktów bankowych znajduje się pożyczka gotówkowa online bez BIK. Decyzja kredytowa w przypadku takiej pożyczki gotówkowej jest znacznie szybsza, a niejeden bank obiecuje otrzymanie jej w ciągu zaledwie piętnastu minut.

O kredyt gotówkowy możesz wnioskować bez konieczności wychodzenia z domu, bez żadnych formalności, o każdej porze dnia i nocy. Ciężko zaprzeczyć, że taka forma kredytowania jest znacznie przystępniejsza, niż tradycyjna wizyta w oddziałach banku.

Koszt pożyczki gotówkowej

Wybierając ofertę kredytową nie tylko powinniśmy kierować się sympatią do danej instytucji czy posiadaniem w niej rachunku bankowego, ale przede wszystkim przystępną ofertą. Na stronie internetowej banku znajdziesz kalkulator kredytu gotówkowego, a także przykład reprezentatywny, który pozwoli ocenić, jak kształtuje się dana oferta oraz jak będzie wyglądał całkowity koszt kredytu gotówkowego. Na co zwrócić szczególną uwagę wertując oferty? Przede wszystkim weź pod lupę, takie parametry jak:

 • rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO
 • oprocentowanie pożyczki gotówkowej (czy jest to oprocentowanie stałe czy też oprocentowanie zmienne)
 • jaka jest maksymalna kwota kredytu gotówkowego
 • jaka jest oferowana maksymalna kwota pożyczki
 • jak kształtują się raty pożyczki
 • ile wynoszą pozostałe koszty
 • czy jest to pożyczka gotówkowa bez prowizji, albo, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zwrot prowizji
 • ile wyniesie całkowita kwota pożyczki do spłaty
 • ile wyniesie kwota pożyczki bez kredytowanych kosztów

Ochrona ubezpieczeniowa

Niemalże w ramach każdej pożyczki można zawrzeć umowy ubezpieczenia, szczególnie, gdy wnioskujemy o nią w instytucji finansowej, jaką jest bank. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego dzielimy na podstawowe i dodatkowe. Możesz wziąć kredyt gotówkowy bez ubezpieczenia dodatkowego, jednak ubezpieczenie podstawowe jest zazwyczaj obowiązkowe. Celem ubezpieczenia jest zabezpieczenie nas i instytucji, która udziela pożyczki, na okoliczność różnych wydarzeń, które mogą mieć miejsce w trakcie spłacania kredytu, zwłaszcza długoterminowego.

Ubezpieczenie pożyczki może działać na wypadek:

 • utraty pracy
 • dłuższego zwolnienia chorobowego
 • poważnego zachorowania
 • pobytu w szpitalu wskutek nieszczęśliwego wypadku
 • śmierci pożyczkobiorcy
 • śmierci w skutek nieszczęśliwego wypadku

Bardzo często spotkamy się z ubezpieczeniem w kredycie konsumenckim. Jeżeli zależy Ci na niskiej kwocie kredytu bez kredytowanych kosztów, to ubezpieczenie jest czymś, co obniży wysokość zobowiązania.

Ranking pożyczek gotówkowych

Podczas wyboru właściwej dla nas oferty pożyczkowej, zwrócić należy uwagę na korzyści ofert poszczególnych banków pod względem kluczowych elementów, z których składa się kredyt. Wesprze nas w tym ranking kredytów gotówkowych przygotowany na bieżący miesiąc. Dzięki zestawieniu ofert mamy możliwość porównać oferty pożyczek gotówkowych, dokładnie prześledzić ofertę kredytu gotówkowego zanim zwiążemy się z bankiem umową kredytową.

Pożyczka gotówkowa Pekao

Aktualnie Bank Pekao posiada najbardziej preferencyjny kredyt pod względem oprocentowania. Wynosi ono zaledwie 6%, w stosunku do innych ofert, w których oprocentowanie jest nawet o 1,99 punktu procentowego wyższe. Jednak w Pekao pożyczka gotówkowa wydaje się nie być już tak atrakcyjna pod względem rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, która wynosi aż 15,53%. Suma kosztów rośnie w związku z naliczeniem 3% prowizji oraz ubezpieczenia. Dobrą wiadomością jest to, że ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, a wraz z rezygnacją, koszt kredytu będzie niższy. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że przy rezygnacji z ubezpieczenia wzrośnie prowizja.

Pożyczka gotówkowa PKO BP

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to element, który sprawia, że pożyczka gotówkowa w PKO BP to najtańszy kredyt gotówkowy pośród ofert na rynku. Fakt, że jest to najtańsza pożyczka gotówkowa zawdzięcza nie tylko RRSO na poziomie 7,44%, ale również prowizji 0%, jeżeli jesteś nowym klientem banku i do tej pory nie korzystałeś w oferty pożyczki w PKO BP. Zobowiązania spłaca się w ratach równych. Jedynie ostatnia rata kredytu różni się od pozostałych, co wynika z całościowego kosztu pożyczki. Oferta w PKO BP to aktualnie najlepsza pożyczka gotówkowa pod względem wysokości miesięcznej raty. Według przykładu reprezentatywnego, przy kwocie kredytu 20 000 zł i okresie kredytowania 48 miesięcy, wysokość raty wyniesie 480,78 zł.

ING Bank Śląski – pożyczka gotówkowa

Pożyczka gotówkowa ING to oferta, na którą warto zwrócić uwagę pod względem zerowej prowizji. Nie jest to może najtańsza pożyczka gotówkowa, ale ma kilka zalet, które sprawiają, że jest wybierana przez Klientów. Oprocentowanie wynosi 6,89% i jest stałe w przypadku zobowiązań rozłożonych na okres do 36 miesięcy. Dłuższy okres spłaty sprawia, że produkt zostaje oprocentowany wg zmiennej stopy procentowej. RRSO jest na poziomie 13,42%. Co zatem wpływa na atrakcyjność oferty? Jest to pożyczka gotówkowa z dostawą do domu, o ile jesteś już klientem ING. Wszystkie formalności możesz załatwić zdalnie z poziomu swojego komputera. Łatwo, szybko i bez zbędnej straty czasu.

Alior Bank – pożyczka gotówkowa

Jeżeli interesuje Cię szybka pożyczka gotówkowa przez Internet to oferta Alior Banku jest stworzona dla Ciebie – “Pożyczka na klik”. W ramach oferty możesz wnioskować o kwotę do 5000 zł rozłożoną na okres 120 miesięcy. RRSO pożyczki wynosi 7,43%. Co trzeba zrobić? Wystarczy złożyć wniosek online, potwierdzić tożsamość przelewem weryfikacyjnym w wysokości 1 zł, a środki pieniężne niebawem będziesz mógł wypłacić z konta osobistego.

Pożyczka gotówkowa – Bank Millennium

Pomimo wysokiej w stosunku do PKO BP raty kredytu i całkowitej kwoty do spłaty w ofercie Millennium, pożyczka gotówkowa tego banku jest bardzo chętnie wybierana przez klientów. Być może jest to zasługa opcjonalnego ubezpieczenia lub niewielkich formalności dotyczących potwierdzenia zarobków. Wystarczy bowiem dowód osobisty i wyciąg z konta za ostatnie 3 miesiące. Oprocentowanie wynosi 7,6%, RRSO 15,59%, prowizja 13,99%. Wysokość raty pożyczki przy kwocie 20 000 zł rozłożonych na 48 miesięcy wynosi 552,29 zł. Całkowita kwota do spłaty wyniesie zatem 26 510,10 zł.

W ofercie banków możemy znaleźć podobieństwa. Na przykład wiele z nich, w wysokości raty posiada niewielkie, dosłownie, złotówkowe różnice. Porównywalną ratę kredytu posiada pożyczka gotówkowa Alior Bank, oferta w Banku Citi Handlowym oraz w Santander Bank Polska. Warto jednak zwrócić uwagę, że pożyczka gotówkowa Santander Bank Polska została podzielona na dwie odrębne oferty – “Mistrzowski kredyt gotówkowy dla nowych klientów” oraz “Promocyjny kredyt gotówkowy”. Różnica w racie to niecałe 6 zł, a całkowity koszt kredytu różni się o ok. 272 zł przy kredycie 20 000 zł na okres 48 miesięcy. Tańsza oferta przeznaczona jest dla nowych klientów. W Santander bank dostępna jest pożyczka gotówkowa dla obcokrajowca. Niezbędne w tym przypadku będą dodatkowe dokumenty potwierdzające podstawę pobytową oraz zaświadczenie o zarobkach z legalnego źródła zatrudnienia.

Poniżej przedstawiamy porównanie kilku ofert pożyczkowych:

porownanie pozyczek

Posiadanie tego typu informacji jest bardzo cenne, a przecież nie każdy z nas ma czas, aby nieustannie śledzić oferty bankowe. W tym celu porównywarki pożyczek gotówkowych sprawdzają się fantastycznie. Możesz je filtrować pod względem wysokości stóp procentowych, czy jest objęta oprocentowaniem zmiennym czy stałym, ile wynosi okres spłaty zobowiązania, jaka jest całkowita kwota kredytu do spłaty, a także sprawdzić czy rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi akceptowalną przez Ciebie wartość i co preferencyjnego posiada w swojej ofercie kredyt gotówkowy danego banku. Kredyt gotówkowy wiąże się z odpowiedzialnością i koniecznością spłaty zobowiązania, dlatego, po co przepłacać? Korzystna pożyczka gotówkowa, na preferencyjnych warunkach, zapewni Ci spokojny sen.

Zobacz nasz aktualny ranking pożyczek/chwilówek:

AKTUALNY RANKING

Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych. Niniejszy serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Udostępniane treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie stanowią porad finansowych, inwestycyjnych ani prawnych.