kredyty pomostowe

Kredyty pomostowe UK | Przewodnik po kredytach pomostowych w UK

Co to jest kredyt pomostowy?

Przy zakupie nieruchomości mieszkalnej w Wielkiej Brytanii przeciętny nabywca domu nie zbliża się do kredytu pomostowego. Tak mówi przyjęta mądrość na ten temat. Większość ludzi nie ma pojęcia o tym, dlaczego i gdzie można uzyskać finansowanie pomostowe. Głównie dlatego, że większość z nas nie ma żadnego powołania, aby kiedykolwiek z niego korzystać.

Co jednak, jeśli kupujesz dom i wszystko jest jak dotąd w porządku. Kontrakty na dom, który chcesz kupić, zostały wymienione. Łańcuch nad Tobą jest bezpieczny. Tydzień dzieli Cię od wymiany umowy na nieruchomość, w której mieszkasz i którą chcesz sprzedać.

Nagle (a zawsze tak jest) nadchodzi katastrofa. Ludzie, którzy wprowadzają się do Twojego domu, decydują, że nie chcą go kupić, a Ty zostajesz bez środków do życia. Masz gdzie mieszkać, ale nie możesz się do niego wprowadzić. To dlatego, że nie masz już potrzebnych środków.

Policzmy trochę

Twój £100,000 depozyt na £500,000 dom składał się z oszczędności i kapitału własnego. Pozostałą kwotę £400,000 stanowił kredyt hipoteczny. Nie masz pieniędzy na £100,000, a za tydzień masz wymienić umowę, co robić?

Wprowadź kredyt pomostowy, stworzony właśnie z myślą o takiej sytuacji. Jego celem jest „wypełnienie luki” między sprzedażą a zakupem. Dla celów przykładu, z £100,000 depozytu, który wpłaciłeś, £20,000 pochodziło z Twoich własnych oszczędności. Oznacza to, że brakuje Ci £80,000 na zakup nowej nieruchomości.

W związku z tym potrzebujesz pożyczki pomostowej w wysokości £80,000, aby sfinalizować zakup i mieć wystarczającą ilość środków na dalszą sprzedaż domu.

W pierwszej kolejności powinieneś skontaktować się z kredytodawcą, u którego załatwiłeś kredyt hipoteczny na nowy dom. Będzie on w stanie szybko ocenić sytuację. Może on zlecić wycenę (być może już ją wykonał?) i udostępnić środki w ciągu tygodnia lub dwóch.

Czy Twój bank lub towarzystwo budowlane udziela kredytów pomostowych? Może po prostu nie chcą udzielić Ci pożyczki na tej podstawie. Teraz nadszedł czas, aby zacząć się rozglądać, a wybór jest bardzo duży.

Gdzie mogę uzyskać kredyt pomostowy w Wielkiej Brytanii?

Jak widać z linku do dziesięciu najlepszych kredytów pomostowych w Wielkiej Brytanii, jest to rynek specjalistyczny i nie dla nieostrożnych, początkujących inwestorów. Kredyty pomostowe są dostępne w dwóch wariantach. Regulowane dla rynku właścicieli domów mieszkalnych i nieregulowane dla inwestorów detalicznych typu buy-to-let.

Być może nie słyszałeś o żadnym z kredytodawców wymienionych w pierwszej dziesiątce produktów tutaj. Kredyt pomostowy można jednak uzyskać u niemal każdego kredytodawcy z górnej półki. I oczywiście w swoim własnym banku lub Towarzystwie Budownictwa Społecznego.

Pożyczki pomostowe mogą być udzielane na dwa sposoby: jako pożyczka zamknięta lub otwarta.

Pożyczka pomostowa zamknięta ma określoną datę końcową. Zazwyczaj trwa on kilka miesięcy, podczas gdy otwarty kredyt pomostowy jest właśnie taki. Nie ma daty końcowej, ale oczekuje się, że zostanie spłacona w ciągu 1 roku.

Ile kosztują?

Około dwie trzecie kredytów pomostowych w Wielkiej Brytanii jest udzielanych dla sektora biznesowego, głównie dla rynku inwestorów kupujących i wynajmujących oraz do wykorzystania na aukcjach nieruchomości, gdzie należy wykazać fundusze z góry, aby upewnić się, że dana osoba jest w stanie dokonać zakupu.

Koszt kredytu pomostowego może być bardzo wysoki, zwłaszcza po doliczeniu różnych opłat. Kredyty pomostowe są zazwyczaj wyrażane w okresach miesięcznych, ponieważ są to produkty krótkoterminowe. Na początku mogą wydawać się tanie, ale oprocentowanie wynosi od 0,4% miesięcznie do 2% miesięcznie. Ponieważ 2% z £100,000 to £2,000, dodaj inne koszty przeprowadzki i sprawy mogą zacząć wyglądać nieco przerażająco.

W przypadkach, gdy pieniądze są ograniczone, najlepiej poszukać brokera. Powinni oni być w stanie znaleźć najlepsze oferty na rynku, oszczędzając przy tym całkiem niezłą sumę. Obecnie nie zajmujemy się kredytami pomostowymi. Jednak wyszukiwanie w znanych wyszukiwarkach przyniesie wiele wyników.

Inne opłaty, które należy wziąć pod uwagę, to opłata przygotowawcza pożyczkodawcy, która może wynosić do 2% kwoty pożyczki. Zazwyczaj może ona zostać doliczona do kredytu. Następnie jest opłata za wycenę w wysokości około £250 plus opłata administracyjna od pożyczkodawcy, która może wynieść kolejne £250-300 i nie zapominając o opłatach prawnych w wysokości £450-500.

Jeśli korzystasz z usług brokera, obciąży Cię on kolejnym procentem pożyczki i to znowu może wynieść wszystko do 2% pożyczki, ale zwykle jest to raczej 1%. Nie zapominaj, że to wszystko jest zanim zapłacisz jakiekolwiek rzeczywiste odsetki od kredytu i możesz zobaczyć, jak kosztowny może to być sposób na pożyczenie pieniędzy.

Pierwsze obciążenie, drugie obciążenie

Czymś innym, na co należy zwrócić uwagę przy ubieganiu się o finansowanie pomostowe, jest rodzaj obciążenia, które zostanie nałożone na twoją nieruchomość, jako pierwsze lub drugie obciążenie.

Może być różnica w kosztach od pożyczkodawcy przy zastosowaniu pierwszego lub drugiego obciążenia, ale nie powinna być zbyt duża. Pierwsze obciążenie oznacza po prostu, że pożyczkodawca z pierwszym obciążeniem ma pierwszeństwo w dostępie do nieruchomości, jeśli nie wywiążesz się z płatności. Jeśli ma drugie obciążenie, musi poczekać, aż posiadacz pierwszego obciążenia odzyska swoje pieniądze, zanim będzie miał szansę wziąć to, co zostało z przychodów ze sprzedaży Twojego domu.

Miejmy nadzieję, że wystarczy to na uregulowanie zaległego długu.

Plusy i minusy

To tyle, jeśli chodzi o świat finansowania pomostowego w pigułce. Plusy korzystania z kredytów pomostowych są takie, że są one elastyczne, dość szybko się je zakłada i w razie potrzeby można mieć dostęp do dużej sumy pieniędzy, nawet do niskich milionów.

Jednak minusy są takie, że są one prawie zaporowo drogie, oprocentowanie może być bardzo wysokie i są one zabezpieczone na Twoim domu, więc jeśli zdarzy się najgorsze i nie spłacisz kredytu, najgorsze może być jeszcze gorsze i możesz stracić dom.

Nie ma sensu się nad tym zastanawiać, więc zakończmy na tym, że wszystko poszło zgodnie z planem, kupujący w ostatniej chwili zmienili zdanie i nie wycofali się z zakupu domu, a Ty mimo wszystko nie potrzebujesz kredytu pomostowego……… to lepiej.

Warto tutaj szybko wspomnieć, że alternatywą dla finansowania pomostowego mogą być proste pożyczki, takie jak Pożyczki Osobiste i Pożyczki Krótkoterminowe.


Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych.