kiedy przelew

Kiedy przelew?

Codziennie Polacy dokonują wielu operacji za pośrednictwem internetowych kont bankowych. Szacuje się, że w ubiegłym roku wykonano blisko 2 miliardy przelewów. Płatności internetowych z pewnością będzie coraz więcej, bo to wygodna, szybka i pewna możliwość uregulowania zobowiązań. Ważne jest jednak kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane, aby uniknąć nieprzyjemności w razie opóźnienia.

Elektroniczne płatności są bardzo komfortowe, dzięki nim możemy zapłacić za rachunki czy internetowe zakupy. Podobnie jest z jeszcze poważniejszymi płatnościami. Często różnego rodzaju instytucje wyznaczają nieprzekraczalne terminy, w których oczekują zapłaty. Wtedy ważny jest zwykle dzień wykonania przelewu, jednak warto wiedzieć, kiedy bank odbiorcy przejmie płatność. Aby się tego dowiedzieć banki podają godziny sesji wychodzących i przychodzących. Kiedy zatem dojdzie przelew?

Warto wiedzieć, że przelew bankowy niekoniecznie trafia na konto docelowe w momencie kiedy go wykonujemy. Musimy poczekać na czas, w którym pieniądze opuszczają nasze konto i przelew wpłynie na rachunek odbiorcy w danym banku. Na szczęście większość banków obsługujących polskie konta ma zsynchronizowane sesje Elixir, dzięki czemu przelewy zwykle realizowane są bardzo szybko.

Nieco inaczej jest jednak w weekendy i dni wolne od pracy. W przypadku świąt takich jak Wigilia czy Boże Narodzenie większość banków i instytucji pracuje krócej. Podobnie jest z realizowanymi sesjami. W trakcie świąt bank może wydac komunikat, że w danym dniu będą obsługiwane jedynie 2 sesje – np. poranna i południowa.

W większości banków w ciągu dobry realizowane są około 3 lub 4 sesje przychodzące i sesje wychodzące. A kiedy dojdzie przelew jeśli posiadamy konto w ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Santander Bank Polska lub Bank Pekao?

 

Kiedy przelew trafi na konto odbiorcy?

Ważną kwestią jest o której wysłane środki trafią do odbiorcy. Największe znaczenie ma tutaj godzina o której wykonujemy przelew oraz sesje wychodzące i przychodzące, w których bank nadawcy przesyła pieniądze i sesje przychodzące w banku odbiorcy.

Należy mieć świadomość, że ilość dziennie wykonywanych operacji na kontach bankowych jest tak duża, że nie można spodziewać się obsługiwania przelewów w zaledwie kilka godzin po wysłaniu.

Jeśli chcemy, aby pieniądze wysłane przez nas znalazły się w oczekiwanym terminie na koncie docelowym, to powinniśmy wykonać przelew poprzedniego dnia, albo dokonać płatności jak najwcześniej rano, najlepiej przed godziną 8:00.

 

ING Bank Śląski

To jeden z banków, w którym Polacy chętnie zakładają rachunki bankowe. Zrzesza klientów indywidualnych jak i firmy. Jeśli przelew będzie miał miejsce w godzinach od 8:10 do 14:30, to zostanie wysłany do banku odbiorcy w tym samym dniu roboczym.

Jeśli zlecisz przelew po 14:30 to zostanie on wysłany w kolejnym dniu pracującym. Z kolei sesje przychodzące odbywają się 3 razy w ciągu dnia – po 11:00, po 15:00 i po 17:30.

Jeśli więc zlecenia przelewu pokryją się z sesją w Twoim banku to prawdopodobne, że przelew dojdzie do odbiorców tego samego dnia.

 

Santander Consumer Bank

Podobnie jak każdy inny bank również Santander ma określone godziny sesji przychodzących i wychodzących.

W tym banku pieniądze wysyłane są o godzinie 09:00, 13:30 i 16:00. Przelew zlecony po 16:00 trafi do banku nadawcy następnego dnia.

Z kolei sesje przychodzące mają miejsce o godzinie 11:00, 15:00 i 17:00 i w tych godzinach można spodziewać się, że przelew z zewnątrz znajdzie się na koncie.

 

Santander Bank Polska

To podmiot, który różni się od Santander Consumer Bank, i jest wzorowany na swoim poprzedniku Banku Zachodnim WBK.

System Elixir zapewnia odbiór przelewów bankowych po 10:30, 14:30 i 17:00. Z kolei sesje Elixir wychodzące odbywają się do 8:15, do 12:15, 14:45 i po godzinie 14:45. Wtedy trafi on do odbiorcy przelewu w następnym dniu.

 

Bank Pekao

To polski Bank, który został założony w 1929 roku w Warszawie. Obecnie skupia około 5,8 mln klientów. Przelewy zlecane do godziny 15:00 zostaną wysłane jeszcze tego samego dnia roboczego.

W większości renomowanych banków przelewy wewnętrzne realizowane są praktycznie od razu po wydaniu dyspozycji. Sesje przychodzące w tym banku mają zaś miejsce o 11:00, 15:00 i 17:30.

Przelewy wychodzące zlecane w weekend realizowane są w najbliższym dniu roboczym.

 

 

Czym są przelewy natychmiastowe?

Czasami zdarza się, że niezbędne jest wykonanie natychmiastowego przelewu. To usługa powszechnie oferowana przez banki, która sprawia, że przelew praktycznie od razu trafi na konto odbiorcy (czasami zajmuje to kilka minut).

To niezwykle wygodne rozwiązanie na wypadek przelewów o pilnym statusie. Odbiorca otrzyma przelew zaledwie w kilka minut. Co ważne opcja natychmiastowego przelewu dostępna jest 24h na dobę.

Przelew natychmiastowy zalecany jest szczególnie podczas dokonywania płatności np. ratalnych czy kredytowych, aby nie obciążyć spłacającego karnymi odsetkami lub w na wypadek płatności pokrywających mandaty, grzywny, opłaty skarbowe itp.

Warto jedynie zwrócić uwagę na maksymalną kwotę przelewu, jaka może zostać wysłana z danego banku. Każdy z banków może sobie zastrzec określone sumy przelewów międzybankowych zlecanych w trybie pilnym.

 

Przelew zagraniczny

Przelewy zagraniczne można wykonywać do wszystkich banków na całym świecie. W przypadku przelewów wykonywanych do Unii Europejskiej mamy do czynienia z przelewami SEPA, z kolei płatności do krajów spoza UE obsługuje SWIFT.

Przelewy SEPA obejmują wszystkie kraje wspólnoty, a także: Islandię, Liechtenstein, Norwegię, Szwajcarię, Andorę, Monako i San Marino. Konto osobiste zarówno nadawcy jak i odbiorcy musi obsługiwać tę samą walutę – euro.

Z kolei za pomocą SWIFT można wykonać przelew z dowolnego banku, w dowolnej walucie i na konto w dowolnym kraju na świecie.

Do wykonania przelewu zagranicznego niezbędne jest podanie danych takich jak:

  • numer rachunku odbiorcy,
  • adres odbiorcy,
  • imię i nazwisko odbiorcy,
  • IBAN.
  • kod BIC (SWIFT).

Mając te dane wykonanie przelewu zagranicznego jest już znacznie łatwiejsze. Należy jeszcze określić, kto poniesie koszty wykonanego transferu. Służą do tego 3 rodzaje dyspozycji:

  1. BEN – koszty pokrywa odbiorca,
  2. SHA – koszty pokrywa nadawca i odbiorca,
  3. OUR – koszty pokrywa jedynie nadawca.

Przelew zagraniczny pojawi się na koncie odbiorcy po około 2-3 dniach roboczych od wysłania z konta nadawcy. Czasami zanim dotrze przelew może minąć nawet tydzień. Nie warto się jednak denerwować, bo może tak się zdarzyć, jeśli dyspozycja przelewu pojawiła się w sobotę.

Dostępne są również szybkie przelewy z zagranicy. Są one nieco droższe od tych standardowych, jednak wówczas przelew dotrze na zagraniczne konto nawet tego samego dnia.

Przelewy zagraniczne są w pełni bezpieczne, podobnie tak jak krajowe, ważne jest jednak żeby nie pomylić docelowego rachunku odbiorcy i cierpliwie poczekać na znalezienie się środków na koncie.


Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych.