pożyczka zabezpieczona

Jakie informacje należy podać, aby uzyskać pożyczkę zabezpieczoną?

Aby ubiegać się o pożyczkę zabezpieczoną, należy dostarczyć dokumenty. Są to zazwyczaj:

  • Paszport lub dowód osobisty
  • Wycena nieruchomości
  • Wycena pojazdu
  • Dowód, że jesteś właścicielem nieruchomości lub pojazdu

Upewnienie się, że przed złożeniem wniosku o pożyczkę zabezpieczoną zapoznałeś się z listą kontrolną, jest wysoce zalecane, aby upewnić się, że spełniasz kryteria kwalifikowalności i nie tracisz cennego czasu.

W tym przewodniku wyjaśnimy nieco więcej na temat dokumentów potrzebnych do uzyskania pożyczki zabezpieczonej, abyś był w pełni świadomy, jak przebiega proces składania wniosku.

Co to jest pożyczka zabezpieczona?

Aby wyjaśnić, pożyczki zabezpieczone polegają na pożyczaniu pieniędzy pod zastaw aktywów o wysokiej wartości. W większości przypadków jest to Twój dom, ale czasami jest to Twój pojazd.

Pożyczki zabezpieczone są również powszechnie znane jako pożyczki dla właścicieli domów, pożyczki hipoteczne z pierwszą i drugą ratą lub niektóre rodzaje pożyczek konsolidacyjnych.

W przypadku tego rodzaju pożyczki, ludzie pożyczają gotówkę, używając tego cennego przedmiotu jako „zabezpieczenia” (zwanego również zabezpieczeniem).

Zaciągnięcie pożyczki zabezpieczonej wymaga wcześniejszego starannego rozważenia, ponieważ jeśli nie będziesz w stanie dotrzymać spłaty, wiąże się to z wysokim poziomem ryzyka.

Dzieje się tak dlatego, że pożyczkodawca ma prawo przejąć Twój dom lub pojazd (który przedstawiłeś jako zabezpieczenie), jeśli nie będziesz spłacać pożyczki.

Jak działa pożyczka zabezpieczona?

W podobny sposób, jak w przypadku innych pożyczek, będziesz spłacać miesięczne raty pożyczki wraz z odsetkami. Zazwyczaj oprocentowanie pożyczek zabezpieczonych jest niższe niż innych rodzajów pożyczek, dlatego też są one popularne.

Oprocentowanie jest niższe, ponieważ ryzyko związane z pożyczką dla pożyczkobiorcy jest ograniczone dzięki aktywom, które stanowią zabezpieczenie pożyczki. W mniejszym lub większym stopniu pożyczkodawca wie, że cokolwiek się stanie, będzie w stanie odzyskać większość, jeśli nie całość, pieniędzy dzięki temu zabezpieczeniu.

Ogólnie rzecz biorąc, pożyczki zabezpieczone są wykorzystywane do pożyczania wyższych kwot pieniędzy. Kwota wyjściowa wynosi zwykle co najmniej £20,000, jednak możliwe jest pożyczenie nawet 3 £000.

Dokumenty potrzebne do ubiegania się o pożyczkę zabezpieczoną

Paszport lub dowód osobisty

Pożyczkodawca musi być w stanie potwierdzić Twoją tożsamość, zanim będzie mógł przejść do jakiegokolwiek aspektu procesu aplikacji. W związku z tym, pierwszym krokiem przy składaniu wniosku o pożyczkę zabezpieczoną jest dostarczenie paszportu lub dowodu osobistego.

Wycena nieruchomości lub pojazdu

Przed złożeniem wniosku o tego typu pożyczkę należy upewnić się, że posiadamy aktualną, dokładną wycenę domu lub pojazdu.

Pożyczkodawca będzie wymagał dokumentów przedstawiających najnowszą wycenę aktywów, które chcesz przedstawić jako zabezpieczenie pożyczki.

Dowód własności

Ponadto, przy ocenie wniosku pożyczkodawca będzie prawdopodobnie chciał zobaczyć dowody, że jesteś właścicielem domu lub samochodu. Upewnij się, że masz te dokumenty pod ręką podczas wypełniania wniosku online.

Dowód dochodu

Pożyczkodawca będzie również szukał potwierdzenia, że jesteś w wystarczająco stabilnej sytuacji finansowej, aby dokonywać spłat pożyczki.

Oznacza to, że pożyczkodawca prawdopodobnie poprosi Cię o dowód dochodu, co nie zawsze musi oznaczać, że musisz być zatrudniony – możliwe jest, że jesteś na emeryturze i nadal składasz wniosek.

Za dochód można uznać na przykład wykazanie wysokości kapitału własnego posiadanego w nieruchomości.

Czy pożyczka zabezpieczona będzie wymagała sprawdzenia zdolności kredytowej?

Tak, w większości przypadków pożyczkodawca sprawdzi twoją kartotekę kredytową w jednej z trzech głównych agencji informacji kredytowej, aby określić, czy się kwalifikujesz. Sprawdzi również Twoje dotychczasowe zobowiązania kredytowe oraz to, jak dobrze radziłeś sobie ze spłatą innych form kredytu do tej pory.

Sprawdzenie zdolności kredytowej prawdopodobnie wpłynie również na wysokość płaconego przez Ciebie oprocentowania, choć i tak będzie ono prawdopodobnie niższe niż w przypadku pożyczki niezabezpieczonej.

Warto również pamiętać, że sprawdzenie zdolności kredytowej ma zazwyczaj mniejszy wpływ na decyzję o zatwierdzeniu pożyczki niż w przypadku innych rodzajów pożyczek. Dzieje się tak ze względu na aktywa o wysokiej wartości, które będą stanowić zabezpieczenie pożyczki.

Czy mogę otrzymać pożyczkę zabezpieczoną, jeśli mam słabą zdolność kredytową?

Tak, jest to możliwe, pod warunkiem, że posiadasz aktywa o wystarczająco wysokiej wartości, aby użyć ich jako zabezpieczenia pożyczki. Jak już wcześniej wspomniano, kontrola kredytowa nie ma tak dużego znaczenia przy rozpatrywaniu wniosków o pożyczkę zabezpieczoną, ponieważ aktywa stanowią zabezpieczenie w przypadku niespłacenia pożyczki.

Rzeczy do rozważenia przed zaciągnięciem pożyczki zabezpieczonej

Przed złożeniem wniosku o pożyczkę, np. pożyczkę zabezpieczoną, należy przemyśleć kilka ważnych kwestii.

Na przykład, należy być uczciwym wobec siebie i zastanowić się nad prawdopodobieństwem, że w późniejszym czasie nie spłacimy pożyczki. Jeśli uważasz, że jest to możliwe, rozważ inne opcje, takie jak pożyczka z poręczycielem, w przypadku której konsekwencje niespłacenia mogą być mniej dotkliwe.

Należy jednak upewnić się, że osoba wyznaczona do udzielenia pożyczki jest w pełni świadoma obowiązków poręczyciela.

Należy również rozważyć, na ile przystępne są spłaty zabezpieczonej pożyczki i czy nasza sytuacja finansowa jest wystarczająco stabilna, aby zaciągnąć tego rodzaju pożyczkę.


Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych.