jak oszczedzac pieniadze

Jak oszczędzać pieniądze?

Każdy z nas chciałby mieć zaoszczędzone pieniądze. Niestety nie wszystkim przychodzi to łatwo. Ciągle kuszą nas nowe oferty, usługi i produkty dostępne w sklepach i Internecie.

Często wydaje nam się, że zarabiamy za mało pieniędzy, aby starczyło jeszcze na oszczędzanie i  wymarzone wakacje, dlatego na samym początku drogi oszczędzania, dobrze jest się zastanowić, jaka jest Twoja motywacja do odkładania pieniędzy. Dlaczego chcesz zacząć oszczędzać?

Jak już odpowiesz sobie na te pytania, łatwiej będzie znaleźć sposób na comiesięczne odkładanie. Przedstawimy dzisiaj proste sposoby, jak oszczędzać pieniądze.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie nie jest najłatwiejsze. To kwestia wypracowania pewnych nawyków, które na stałe wprowadzimy do naszego życia. Możliwości mamy co najmniej kilka. Począwszy od założenia konta oszczędnościowego, szczegółowego planowania listy zakupów czy prowadzenia arkusza kalkulacyjnego.

Na początku dobrze jest wyznaczyć sobie mały cel i systematycznie odkładać daną kwotę. Małymi krokami dojdziesz do celu. Samo powiedzenie sobie „od dzisiaj oszczędzam” nic nie da. Musisz mieć plan działania do tworzenia swoich oszczędności i starać się ściśle go przestrzegać. Pamiętaj, że jest jedna najważniejsza zasada dotycząca oszczędzania – odkładaj, jak najwięcej.

Nie myśl sobie jednak, że nie ma sensu odkładać 200 zł miesięcznie. Pamiętaj, że zawsze warto.

Optymalnie byłoby oszczędzać około 20-30% zarabianych pieniędzy, wiemy jednak, że nie jest to najprostsza rzecz. Warto jednak pamiętać, że praktyka czyni mistrza, a oszczędzanie tylko albo aż 20% zarobków przez 4 lata daje Ci w zamian poduszkę finansową, która gwarantuje Ci życie na rok bez żadnej pracy! Analogicznie, jeżeli byś oszczędzał 40% swoich zarobków (bez względu na wysokość pensji), po dwóch latach takiego odkładania masz odłożone pieniądze na rok bez pracy.

Czy to nie brzmi zachęcająco? Poniżej przedstawimy kilka naszych propozycji, jak możesz wprowadzić zmiany w swoim budżecie domowym.

Oszczędzanie pieniędzy – konto oszczędnościowe

Zacznijmy od początku – co to jest konto oszczędnościowe? Jest to po prostu specjalny rachunek bankowy, który umożliwia nam założenie lokaty lub konta, które jest oprocentowane w skali np. roku, do którego zawsze mamy dostęp.

Jest to jeden ze sposób na odkładanie pieniędzy. Twoim zadaniem jest regularne wpłacanie pieniędzy i obserwowanie, jak rosną Twoje oszczędności. Można również otworzyć lokatę i wpłacić na nią od razu okrągłą sumę na pewien okres czasu. Musisz wiedzieć jednak, że za zerwanie lokaty wcześniej niż w umowie ponosi się kary. Obecnie banki oferują coraz ciekawsze usług, dlatego warto obserwować reklamy i zapoznać się z różnymi ofertami.

Przedstawimy Ci teraz kilka powodów, dla których warto otworzyć konto oszczędnościowe:

  1.  Bardzo łatwo jest założyć konto oszczędnościowe. Zazwyczaj nie potrzeba do tego wielu formalności. Być może bank, w którym masz już konto osobiste, posiada ciekawą ofertę na założenie konta oszczędnościowego.
  2. Jest to sposób na naukę regularnego oszczędzania pieniędzy. Otwierając konto oszczędnościowe, czy nawet tzw. portfel na swoim koncie w banku możesz utworzyć przelew zdefiniowany ze swojego prywatnego konta, aby co miesiąc określona kwota automatycznie wpływała na drugie konto.
  3. Konta oszczędnościowe i lokaty są oprocentowane. Oznacza to, że istnieje duża szansa, że zarobisz na zgromadzonych odsetkach. Wszystko jednak zależy od oferty banku, podpisanej umowy, czasu jej trwania oraz od ilości wpłaconych pieniędzy i wysokości oprocentowania.
  4. W zależności od podpisanej umowy z bankiem możesz mieć stały dostęp do swoich oszczędności, a czasami nawet z nich korzystać.
  5. Założenie konta oszczędnościowego to świetna motywacja do oszczędzania. Możesz gromadzić pieniądze na dowolny cel lub dla samej idei oszczędzania. Sam zobaczysz, że po kilku latach takiego oszczędzania na Twoim koncie znajdzie się wysoka suma pieniędzy.

Oszczędzanie pieniędzy a zakupy spożywcze

Podejrzewamy, że większość pieniędzy przepływa na tak zwane „życie”, w tym w dużej mierze na zakupy spożywcze.

Czasami wydajemy zbyt dużo, dlatego przedstawimy teraz kilka sposobów, jak możesz zaoszczędzić pieniądze podczas robienia codziennych czy cotygodniowych zakupów spożywczych:

  1. Zaplanuj swoje zakupy – nie ma chyba nic gorszego, niż robienie zakupów na tzw. żywioł. Reklamy sklepów spożywczych kuszą wieloma promocjami na produkty, których w rzeczywistości nie potrzebujesz. Dużą oszczędnością czasu i pieniędzy jest robienie większych zakupów raz na tydzień, a nie co dwa dni. Pamiętaj, że Twój czas to pieniądz. Zaoszczędzony czas na dojście czy dojazd do sklepu możesz poświęcić, chociażby na rozwój osobisty.
  2. Przed wybraniem się do sklepu zaplanuj swoje posiłki na kilka dni i stwórz listę zakupów. Będąc w sklepie, staraj się jej ściśle trzymać. Ułatwi Ci to oszczędzenie pieniędzy na produkty, których tak naprawdę nie potrzebujesz.
  3. Ta rada może wydawać się błaha i wręcz śmieszna, ale pod żadnym pozorem nie rób zakupów, gdy jesteś godny. Oczami jemy wszystko i automatycznie potrzebujemy kupić więcej rzeczy niż zazwyczaj.
  4. Jeżeli uda Ci się zaplanować swoje miesięczne wydatki i przeznaczysz w nich określoną ilość pieniędzy na zakupy, staraj się nie przekraczać tej kwoty. Oczywiście nie chodzi o to, żebyś chodził głodny, ale musisz wiedzieć, że umiejętne planowanie domowego budżetu to klucz do sukcesu.
  5. Nie wpadaj w pułapkę, że im droższe, tym lepsze. Nie zawsze to się sprawdza. Testuj samodzielnie produkty i wybieraj te, które Ci odpowiadają.
  6. Uważnie sprawdzaj promocje. Sklepy często praktykują promocje pod tytułem „kup dwa, a trzeci dostaniesz gratis”. W rzeczywistości bardzo często cena jednostkowa wychodzi drożej, niż przy kupowaniu pojedynczych produktów. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale warto wziąć to pod uwagę podczas następnych zakupów. Czasami łapiemy się na tym, że korzystamy z promocji, aby zaoszczędzić 2-3 zł, a w efekcie kupujemy za dużo i te produkty zazwyczaj się psują. Mówiąc kolokwialnie, wyrzucamy pieniądze do kosza, aby tego uniknąć wystarczy śledzić ceny produktów.
  7. Innym sposobem na oszczędzenie podczas robienia zakupów spożywczych są zakupy online. Coraz więcej sklepów wprowadza tę funkcję u siebie. Daje nam to możliwość zrobienia zakupów w zaciszu swojego domu, bez obrzucania nas ciągłymi promocjami. Pozwala nam spokojnie przemyśleć, czego naprawdę potrzebujemy. Często będąc w sklepie, kupujemy coś na zapas, bo nie jesteśmy pewni, czy mamy daną rzecz w domu, a później tego nie przejadamy i wyrzucamy zepsute produkty do kosza na śmieci.

Jesteśmy pewni, że wdrażając w życie nasze rady, pozwoli Ci to sporo zaoszczędzić na zwykłych zakupach. Zachęcamy do próbowania i szukania własnego sposobu na dodatkowe zaoszczędzenie pieniędzy.

Oszczędzanie pieniędzy a pewne nawyki

Regularne odkładanie pieniędzy nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, dlatego przedstawimy Ci poniżej pewne nawyki, które warto sobie wyrobić.

Sprawi to, że gromadzenie oszczędności stanie się dla Ciebie znacznie łatwiejsze:

  • Wystarczy, że nauczysz się kontrolować swoje pieniądze. Musisz robić codzienny czy cotygodniowy przegląd swoich pieniędzy na koncie. Przyglądaj się także swoim wydatkom.
  • Oszczędzaj. Wypracuj w sobie nawyk odkładania dosłownie z każdej wypłaty. Z pozoru niewielkie kwoty po pewnym czasie zagwarantują Ci konkretną poduszkę finansową na nieprzewidziane wydatki w przyszłości. Interesuj się swoimi finansami.
  • Oszczędzaniu może pomóc wyszukiwanie prawdziwych okazji i promocji. Jak już wiesz, nie każda promocja się opłaca, dlatego ta umiejętność jest bardzo ważna. Musisz obserwować, jak wyglądają ceny poszczególnych produktów i korzystać z prawdziwych okazji.
  • Innym dobrym nawykiem prowadzącym do oszczędzania jest zastanawianie się przed zakupem – unikanie tak zwanych zakupów impulsywnych. Czasami po chwili okazuje się, że nowe rzeczy nie są nam jednak potrzebne.
  • Dobrym pomysłem jest założenie arkusza kalkulacyjnego. Potrzebne jest do tego jednak wiele samozaparcia i dyscypliny. Pozwoli to jednak ograniczyć wiele wydatków. Niech Twoim nawykiem stanie się zarządzanie budżetem domowym i pilnowanie swoich wydatków. Jest to bardzo cenna i trudna umiejętność, która uchroni Cię, przed wydawaniem większej ilości pieniędzy niż zarabiasz. Pokaże Ci też, na co ile wydajesz i skłoni do refleksji, czy na pewno Twoje pieniądze są dobrze spożytkowane. Dzięki temu łatwiej uporasz się również z pieniędzmi potrzebnymi na dodatkowe wydatki. Warto zacząć korzystać z prowadzenia domowego arkusza i rozpocząć planowanie funduszy. Zobaczysz wtedy, ile wydajesz na rachunki, opłaty czy jedzenie.

Oszczędzanie pieniędzy a największe pułapki

My ludzie jesteśmy mistrzami w szukaniu sobie wymówek. Uwielbiam mieć usprawiedliwienie dla samych siebie, dlatego przedstawimy Wam teraz kilka największych błędów, które uniemożliwiają oszczędzanie:

Wmawiamy sobie, że nie mamy z czego oszczędzać. Planujemy sobie, że rozpoczniemy oszczędzanie po podwyżce. Przychodzi podwyżka i nagle dodatkowe pieniądze gdzieś się ulatniają i ich nie ma. Tak naprawdę często łatwiej oszczędza się osobom, które zarabiają mniej, ponieważ mają mniejsze potrzeby. Zawsze znajdziemy pomysł na wydanie „nadprogramowej” gotówki, dlatego bardzo ważne jest budowane w sobie dobrych nawyków. Zacznij odkładać nawet najmniejsze kwoty. Może to być nawet wkładanie do skarbonki wszystkich pięciozłotówek. Najważniejsza jest posiadanie umiejętności oszczędzania. Niestety zazwyczaj jest tak, że nawet gdy nagle zacząłbyś zarabiać 4 razy więcej, tak samo szybko wzrosłyby Twoje koszty życia. Ludzie bardzo szybko przyzwyczajają się do dobrego.

Kolejne powód to niechęć do notowania swoich wydatków, a bez prowadzenia arkusza ze swoimi kosztami życia, nie dowiesz się tak naprawdę, ile wydajesz miesięcznie na swoje potrzeby. Jesteśmy pewni, że nie wiesz, ile w ciągu miesiąca wydajesz na zakupy spożywcze (zarówno te duże, jak i małe, gdy kupujesz tylko 3 bułki na śniadanie). Nie wiesz też, ile wydajesz na swoje przyjemności – wypad do kina, kawa w Starbucksie, kolejna para butów, chociaż tak naprawdę ich nie potrzebujesz, kwiatek do domu czy wypad ze znajomymi na pizze. Dopóki nie poznasz dokładnie swoich kosztów życia z podziałem na kategorie, nie będziesz wiedział, gdzie te pieniądze uciekają. Prowadzenie dokładnego i rzetelnego budżetu domowego pozwoli Ci na kontrolowanie swoich wydatków i zapewni lepszą przyszłość.

Wiele z nas wydaje więcej niż zarabia – jest to jeden z największych popełnianych przez nas błędów. Możesz tego uniknąć. Idealnie do tego sprawdzi się prowadzony skrupulatnie domowy budżet. Kluczem do oszczędzania, jest wydawanie mniej niż się zarabia.

Mało kto z nas planuje swoje wydatki na kolejny miesiąc. Dobrze jest wraz z końcem miesiąca usiąść z arkuszem kalkulacyjnym i to zaplanować. W końcu nie co miesiąc płaci się np. ubezpieczenie za samochodu. Wiadomo, że w ciągu miesiąca mogą się pojawić nieprzewidziane wydatki (np. zakup leków czy awaria samochodu), ale planując swój budżet domowy z wyprzedzeniem, jesteśmy na to lepiej przygotowani.

Kolejna pułapka to zaciąganie różnych pożyczek. Możliwe nawet, że Twój bank oferuje różne usługi tego typu. Niestety raty kredytów po prostu mocno obciążają domowy budżet i przeszkadzają w oszczędzaniu.

Jesteśmy niemal pewni, że przedstawione dzisiaj przez nas rady bez większego wysiłku w najbliższym czasie – może nawet w ciągu tygodnia lub w skali miesiąca spowodują, że szybko zobaczysz efekty swojego oszczędzania.

Musisz po prostu zacząć interesować się oszczędzaniem na każdej płaszczyźnie swojego życia.

Zobacz nasz aktualny ranking pożyczek/chwilówek:

AKTUALNY RANKING

Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych. Niniejszy serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Udostępniane treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie stanowią porad finansowych, inwestycyjnych ani prawnych.