ile zarabia policjant

Ile zarabia policjant?

Prawie każde dziecko miało taki okres w swoim życiu, że chciało pracować w policji, straży pożarnej lub jako lekarz. Pamiętasz te czasy? Wielu osobom ta chęć minęła. Potem znaleźli zawód swoich marzeń. Są jednak osoby czujące misję. To właśnie ona pchała je przez życie i pomagała zdobywać kolejne dyplomy i oceny po to, aby dostać się do wymarzonej pracy w policji.

Jak pewnie się domyślasz, zdobycie pracy w mundurze nie należy do najłatwiejszych. Najważniejszą rzeczą, aby zacząć swoją karierę, jest posiadanie minimum wykształcenia średniego. Uzyskanie dowolnego tytułu naukowe jest co prawda nie wymagane, ale jeśli planujesz piąć się po szczeblach kariery, będzie ono niezbędne.

Jak wygląda hierarchia w policji – grupy zaszeregowania funkcjonariuszy

Policja, jak każda służba mundurowa opiera się na stopniach oraz hierarchii w swoich strukturach. Jeśli zastanawiasz się nad próbą podjęcia pracy w policji warto, żebyś najpierw poznał budowę tej organizacji:

 1. Komendant Główny Policji,
 2. Zastępca Komendanta Głównego Policji,
 3. Komendant wojewódzki Policji,
 4. Komendant powiatowy (miejski, rejonowy) Policji,
 5. Kierownik referatu,
 6. Detektyw/asystent,
 7. Dzielnicowy/kontroler ruchu drogowego,
 8. Policjant,
 9. Kursant.

Jak widzisz, hierarchia w policji jest dosyć rozbudowana. W polskiej policji służbę pełni ponad 95 tys. funkcjonariuszy. Według danych z 2020 roku najliczniejszą grupę, bo aż ponad 25%, stanowili detektywi oraz asystenci. Natomiast najmniej liczną grupą byli kursanci, których w polskiej policji było niecałe 3% w stosunku do ogółu policjantów.

Jak wygląda proces rekrutacji do polskiej policji?

Decydując się na podjęcie pracy policjanta, musisz wykazać się zarówna doskonałą kondycją fizyczną, jak i wiedzą teoretyczną z zakresu treści ustaw, konstytucji oraz ogólnej znajomości z zakresu przedmiotu Wiedzy o społeczeństwie. Materiał jest dosyć obszerny, jak więc możesz się przygotować do rekrutacji?

Najlepszym sposobem na zwiększenie zasobu wiedzy do egzaminów jest nauka. Zapoznanie się z odpowiednimi ustawami, rozporządzeniami, zarządzeniami oraz konstytucją oraz rozwiązywanie przykładowych testów.

Zanim jednak przystąpisz do procesu rekrutacji, musisz:

 1. mieć polskie obywatelstwo;
 2. mieć nieposzlakowaną opinię;
 3. nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
 4. posiadać pełnię praw publicznych;
 5. posiadać przynajmniej wykształcenie średnie;
 6. mieć odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych;
 7. dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych;
 8. mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, jeśli podlegasz służbie wojskowej.

To tyle, jeśli chodzi o wymagania formalne. Spełniasz je? Wspaniale, możesz składać aplikację do policji. Do zgłoszenia musisz dołączyć poniższe dokumenty:

 1. podanie o przyjęcie do służby w Policji,
 2. wypełniony kwestionariusz osobowy,
 3. kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane umiejętności i wykształcenie.

Jesteś już coraz bliżej swojej wymarzonej pracy, teraz czeka Cię jedynie:

 1. Test wiedzy,
 2. Test sprawności fizycznej,
 3. Badania psychologiczne,
 4. Rozmowa kwalifikacyjna,
 5. Komisja lekarska,
 6. Ankieta bezpieczeństwa osobowego.

Po zaliczeniu wszystkich powyższych etapów pozostaje Ci czekać na opublikowanie listy kandydatów przyjętych do służby. Jeśli zakwalifikowałeś się do nich, wstąpisz w szeregi policji. Wraz z nabywanym doświadczeniem będziesz mógł ubiegać się o kolejne awanse w strukturach.

 

Na co oprócz wynagrodzenia zasadniczego możesz liczyć jako policjant?

Wynagrodzenie policjanta to nie wszystko. Poza tym możesz liczyć na wiele dodatków do pensji. Jako funkcjonariusz możesz otrzymać, w zależności, w jakiej grupie zaszeregowania jesteś:

 1. Dodatek za stopień,
 2. Dodatek służbowy,
 3. Dodatek stołeczny,
 4. Dodatek za opiekę nad służbowym koniem lub psem,
 5. Dodatek instruktorski,
 6. Dodatek lotniczy,
 7. Dodatek kontrolerski,
 8. Dodatek terenowy.

Żebyś jednak otrzymał, niektóre z powyższych dodatków musisz spełnić niezbędne wymagania.

W przypadku dodatku służbowego, żeby go otrzymać, musisz wziąć udział w stacjonarnym szkoleniu podstawowym. Natomiast zdobywanie kolejnych szczebli zawodowych uprawnia Cię do otrzymywania większego dodatku za stopień.

Nie licząc dodatków do pensji, jako policjant możesz liczyć na wcześniejszą emeryturę. Większość funkcjonariuszy pełni służbę przez 25 lat i otrzymuje możliwość przejścia na emeryturę. Do tego pracując w policji, przysługuje Ci dodatek na zakup nowego umundurowania.

Ile wynosi wynagrodzenie policjanta i od czego zależy?

Uposażenie na etacie policjanta zależy od grupy zaszeregowania oraz stopnia. Logiczne jest, że praca na stanowiskach kierowniczych wiąże się z wyższymi pensjami, niż na najniższych stanowiskach wykonawczych. Jednym słowem o Twojej pensji decyduje grupa zaszeregowania, w której się znajdujesz.

Ile wynosi pensja w każdej grupie zaszeregowania?:

 1. Komendant Główny Policji – 16 764 zł netto,
 2. Zastępca Komendanta Głównego Policji – 14 658 zł netto,
 3. Komendant wojewódzki Policji – 10 910 zł netto,
 4. Komendant powiatowy Policji – 8 418 zł netto,
 5. Kierownik referatu – 5 480 zł netto,
 6. Detektyw/asystent – 4 787 zł netto,
 7. Dzielnicowy/kontroler ruchu drogowego – 4 508 zł netto,
 8. Policjant – 3 858 zł netto,
 9. Kursant – 2 824 zł netto.

Jak więc widzisz, zarobki policjantów zależą od tego, w jakiej grupie zaszeregowania jesteś. Im wyżej tym wynagrodzenie jest większe. Dodatki do uposażenia sprawiają, że średnia miesięczna pensja kształtuje się na całkiem przyzwoity poziomie.

Zawód policjanta jest popularny w szczególności wśród młodych osób. Pomimo że w 2020 roku służbę odbywało 95 tys. policjantów, w ich szeregach dalej są tysiące wakatów. Zastanawiasz się, czy dalej chcesz służyć społeczeństwu? Dowiedziałeś się, jak wygląda proces rekrutacji, struktura policji oraz wiesz, ile zarabiają policjanci.

Z tymi danymi dasz radę podjąć jedną z ważniejszych decyzji w Twoim życiu. Powodzenia!


Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych.