Czym zajmuje się firma zarządzająca zadłużeniem?

Czym jest firma zarządzająca długami?

Znane również jako redukcja lub konsolidacja długów, firmy zarządzające długami mogą wziąć pod uwagę Twoje obecne długi i stworzyć plan, który pomoże Ci spłacić je w przystępny sposób. Zapewniają one niezabezpieczoną pożyczkę, na którą spłacane są wszystkie Twoje długi.

Korzystanie z porad i pomocy firmy zarządzającej długami jest zalecane tylko tym osobom, które doświadczają następujących sytuacji:

 • Orzeczenia sądów okręgowych (patrz pożyczki CCJ)
 • Upadłość
 • Wiele niespłaconych długów na kartach kredytowych (na przykład pożyczki z książeczką czekową, poręczycielem lub pożyczki na dzień wypłaty)
 • Rosnąca kwota długu

Dlatego też, jeśli masz tylko jedną lub dwie pożyczki lub karty kredytowe niespłacone, niekoniecznie musisz szukać porady w firmie zarządzającej długami.

Jak działa zarządzanie długami?

Firma zarządzająca długami poprosi o podanie szczegółów dotyczących wszystkich Twoich aktualnych zaległych długów, aby stworzyć podstawę planu spłaty długów. W ramach tego planu wszystkie długi zostaną połączone w jedną pożyczkę, którą następnie będzie się spłacać co miesiąc.

Chodzi o to, aby uniknąć konieczności kontaktowania się z każdym pożyczkodawcą w celu ustalenia planu spłaty (co może być przytłaczające i stresujące). Oznacza to również, że nie trzeba pamiętać o kilku różnych terminach płatności w każdym miesiącu.

Zamiast tego spłaca się wszystkie długi jednocześnie, w ramach jednego planu płatności, w jednym dniu każdego miesiąca.

Przy obliczaniu wysokości miesięcznej raty spłaty zadłużenia uwzględnia się również dochody i wydatki. Firma zarządzająca długami wydzieli pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na jedzenie, spłatę kredytu hipotecznego, opłaty za media itp.

Czym jeszcze zajmuje się firma zarządzająca długami?

Firma zarządzająca długami może również negocjować plan spłat w Twoim imieniu z Twoimi kredytodawcami.

Firmy zarządzające długami mogą pomóc w zmniejszeniu stresu, załatwiając sprawy z wierzycielami w Twoim imieniu.

Mogą one poprosić o zamrożenie odsetek, aby spłata zaległych pieniędzy była łatwiejsza i bardziej przystępna dla Ciebie.

Czy pożyczki na zarządzanie długiem kosztują?

Tak, firma zarządzająca długami pobierze od Ciebie niewielką dodatkową opłatę, aby pokryć koszty zarządzania Twoimi długami.

Co to jest pożyczka niezabezpieczona?

Pożyczki niezabezpieczone, takie jak pożyczka na zarządzanie długami, oznaczają, że pożyczkobiorca nie musi przedstawiać żadnych aktywów o dużej wartości jako zabezpieczenia pożyczki. W większości przypadków jest to samochód lub nieruchomość.

Pożyczki, w przypadku których wymagane jest ustanowienie zabezpieczenia, nazywane są pożyczkami zabezpieczonymi i mogą stanowić poważne ryzyko, jeśli pożyczkobiorca nie wywiąże się z obowiązku spłaty. Pożyczkodawca ma prawo wejść w posiadanie tych przedmiotów, jeśli nie spłacisz kilku rat.

Jakie są wady i zalety pożyczek na zarządzanie długiem?

Główne zalety pożyczki na zarządzanie długiem są następujące:

 • Mniej stresu, ponieważ Twój dług jest konsolidowany w jedną pożyczkę
 • Zorganizowany, systematyczny sposób na pozbycie się długów
 • W końcu będziesz wolny od długów
 • Nie musisz się martwić o to, że pożyczkodawcy i firmy windykacyjne będą Cię monitować o spłatę

Wady uzyskania pożyczki na zarządzanie długami mogą być następujące:

 • Będziesz musiał przestrzegać sztywnego harmonogramu spłat przez długi okres czasu
 • Będziesz musiał uiszczać opłaty na rzecz firmy zarządzającej długiem
 • Wymaga stałego dochodu, aby utrzymać plan spłat

Czy istnieją alternatywy dla pożyczki na zarządzanie długiem?

Tak, jeśli obawiasz się, że popadasz w spiralę zadłużenia, ale chciałbyś rozważyć inne opcje niż pożyczka na zarządzanie długiem, istnieją takie możliwości.

Na przykład, możesz zwrócić się do służb doradztwa ds. zadłużenia, takich jak Citizens Advice Bureau (Biuro Porad Obywatelskich), które pomogą Ci uporządkować Twoje zadłużenie i udzielą bezstronnych porad, aby wrócić na właściwą drogę.

Możesz także stworzyć swój własny plan pożyczki na pocieszenie. Wystarczy uporządkować istniejące zadłużenie, ustalić plany spłat bezpośrednio z pożyczkodawcą i co miesiąc odkładać pieniądze na podstawowe potrzeby. Można to zrobić w arkuszu kalkulacyjnym Excel.

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Oceń artykuł!

Rating 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów


Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych.

Jak podobał Ci się ten artykuł?

Oceń artykuł!

Rating 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.