limit kredytowy

Co to jest limit kredytowy i jak to działa?

Limit kredytowy to całkowita kwota, jaką możesz wydać na swojej karcie kredytowej. Kwota ta może się wahać w zależności od kredytodawcy, rodzaju karty kredytowej oraz Twojej dotychczasowej historii kredytowej.

Karta kredytowa jest kredytem odnawialnym i działa podobnie do kredytu, ponieważ co miesiąc możesz pożyczyć określoną kwotę. Kwota ta jest zapisywana na karcie, a następnie należy ją co miesiąc spłacać wraz z odsetkami.

Jak działa limit kredytowy?

Przykładem limitu kredytowego w praktyce może być:

Przyznano Ci limit kredytowy w wysokości £1,500 miesięcznie, a Ty obecnie umieściłeś na karcie £1,000. Oznacza to, że jeśli chcesz, możesz wydać na niej kolejne £500 bez konieczności płacenia kary lub ponoszenia dodatkowych opłat wraz z odsetkami.

Czy limit kredytowy jest wielokrotnego użytku?

Tak, zaletą zarówno dla osób indywidualnych (jak i firm) korzystających z karty kredytowej jest to, że limit kredytowy jest wielokrotnego użytku. Oznacza to, że pod warunkiem, że w pełni spłacisz kwotę, którą wydałeś w danym miesiącu, wróci ona do zera i będziesz mógł ponownie wykorzystać pełną kwotę limitu kredytowego.

Co się stanie, jeśli przekroczę limit kredytowy?

Jeśli przekroczysz ustalony limit kredytowy, poniesiesz opłaty i kary ze strony dostawcy karty kredytowej. W dłuższej perspektywie może to także zaszkodzić Twojej ocenie punktowej.

Jak mogę sprawdzić limit kredytowy mojej karty?

Ustalenie limitu kredytowego jest łatwe, a do wyboru masz kilka opcji:

 • Zalogowanie się do karty kredytowej online lub za pomocą aplikacji mobilnej
 • Zwrócenie się do operatora karty kredytowej pocztą elektroniczną, tradycyjną lub telefonicznie
 • Przejrzenie ostatnich dokumentów dotyczących karty kredytowej.

Firmy obsługujące karty kredytowe muszą zachować pełną przejrzystość tego rodzaju informacji, abyś wiedział, ile możesz pożyczyć co miesiąc.

Jakie czynniki decydują o limicie kredytowym?

Każdy dostawca kart kredytowych ma własny zestaw kryteriów kwalifikujących. Chociaż większość kart ogłasza limit kredytowy, jest on zazwyczaj tylko standardowy i nie każdy go otrzyma.

Limit karty kredytowej, który możesz otrzymać, może być oparty na takich rzeczach, jak:

 • Aktualny status zatrudnienia
 • Poziom miesięcznych dochodów
 • Przystępność finansowa
 • Historia kredytowa
 • Jeśli posiadasz inne rodzaje kredytów zrozumienie
 • Wydatki
 • Czy już wcześniej pożyczałeś pieniądze
 • Czy jesteś obecnym klientem

Te informacje są wykorzystywane, aby pożyczkodawca mógł stworzyć obraz tego, na co realistycznie możesz sobie pozwolić, aby płacić co miesiąc, bez narażania się na dalsze zadłużenie.

Historia kredytowa jest jednym z najważniejszych czynników określających limit kredytowy. Dzieje się tak dlatego, że Twoja przeszłość kredytowa jest dla dostawców kart kredytowych doskonałym sposobem na określenie Twoich przyszłych zachowań.

Oznacza to, że dobra historia kredytowa umożliwia Ci dostęp do wyższego limitu kredytowego i korzystanie z niższego oprocentowania.

Tymczasem zła ocena kredytowa oznacza niższy limit kredytowy i wyższe oprocentowanie. (Zobacz kredyty ze złą historią kredytową)

Jak mogę zwiększyć swój limit kredytowy?

Istnieje możliwość zwrócenia się do dostawcy kredytu z prośbą o zwiększenie limitu kredytowego. Można to zrobić przez Internet, pocztą elektroniczną lub telefonicznie. Pamiętaj jednak, że nie zawsze oznacza to, że go otrzymasz.

Jeśli otrzymasz podwyższenie limitu kredytowego, dostawca karty kredytowej może zwiększyć go natychmiast lub może to potrwać kilka dni.

Jeśli otrzymasz wyższy limit kredytowy, zazwyczaj będzie to spowodowane tym, że udowodniłeś, że udało Ci się z powodzeniem spłacać bieżący limit każdego miesiąca.

Pamiętaj jednak, że może to działać również w drugą stronę. Jeśli nie będziesz spłacać rat, może się okazać, że Twój limit kredytowy zostanie zmniejszony.

Jak spłacić limit kredytowy

Większość osób decyduje się na spłatę salda karty kredytowej za pomocą karty debetowej, która jest połączona z kontem.

Zaleca się, aby nie używać innej karty do spłacania istniejącego limitu kredytowego – może to doprowadzić do problemów finansowych.

Niektórzy jednak mogą zdecydować się na kartę kredytową z przeniesieniem salda. Na przykład, jeśli masz wysokie saldo do spłacenia na jednej karcie. Umożliwia to przeniesienie całego istniejącego zadłużenia na karcie kredytowej za około 3% jej wartości, płacąc 0% odsetek przez kilka miesięcy.

Może to być opcja, jeśli próbujesz spłacić zadłużenie bez konieczności płacenia niebotycznych odsetek.


Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych.