kredyt odnawialny

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny odnosi się do kategorii linii kredytowej, która umożliwia dostęp do określonej kwoty pieniędzy (zwanej limitem kredytowym). Możesz pożyczyć do tej maksymalnej kwoty, a gdy zaczniesz spłacać to saldo (oraz płacić odsetki od kwoty przekroczenia), będziesz mógł ponownie zaciągnąć pożyczkę na to konto.

Nazywa się go kredytem odnawialnym, ponieważ można dokonać minimalnej spłaty, a następnie zasadniczo „przerzucić” resztę zaległego zadłużenia z jednego okresu rozliczeniowego na następny. Należy pamiętać, że chociaż jest to możliwe, prawdopodobnie trzeba będzie zapłacić odsetki od tej kwoty.

Pod wieloma względami kredyt odnawialny działa podobnie jak kredyt w rachunku bieżącym, ponieważ można pożyczać środki w razie potrzeby.

Co to jest kredyt nieodnawialny?

Z kolei kredyt nieodnawialny oznacza, że wszelkie dokonywane spłaty są stałe od początku umowy. Oznacza to, że od początku dokładnie wiadomo, ile będziemy płacić co miesiąc za spłatę i przez jaki okres. Przykładowo, popularnym rodzajem kredytu nieodnawialnego jest pożyczka.

Jakie są przykłady kredytu odnawialnego?

Najbardziej powszechną formą kredytu odnawialnego jest karta kredytowa. Dzieje się tak dlatego, że chociaż masz określony limit kredytowy, możesz decydować o tym, ile płacisz i spłacasz miesięcznie.

Inną formą kredytu odnawialnego jest elastyczny kredyt w rachunku bieżącym, w przypadku którego możesz co miesiąc decydować o limicie kredytu w rachunku bieżącym.

Jak działa kredyt odnawialny?

Korzystanie z kredytu odnawialnego jest znacznie bardziej powszechne wśród firm.

Kredyty odnawialne to kredyty, które są automatycznie odnawiane, dając Ci limit kredytowy, który możesz spłacać w czasie – dotyczy to również kredytów osobistych i wszelkich internetowych kredytów gotówkowych.

Na przykład, jeśli posiadasz kredyt odnawialny z limitem kredytowym w wysokości £2,000 możesz pożyczyć £1,000 (na zakup nowych towarów), a następnie spłacić tę kwotę wraz z odsetkami w ciągu kilku miesięcy.

Po spłaceniu pozostałej kwoty, kredyt odnawialny umożliwia ponowne pożyczenie do pełnej kwoty £2,000 w razie potrzeby lub chęci.

Dlaczego kredyt odnawialny jest popularny wśród firm?

Głównym powodem jest wygoda. Firmy mogą korzystać z kredytu odnawialnego, aby pomóc w przepływach pieniężnych, bez konieczności poświęcania czasu na składanie wniosku o kredyt za każdym razem, gdy potrzebują dostępu do środków.

Dzieje się tak dlatego, że kredyt odnawialny pozwala firmom wypłacać i spłacać środki wielokrotnie w trakcie trwania umowy, bez konieczności zawierania za każdym razem nowej umowy kredytowej.

Jakie są kryteria kwalifikujące do otrzymania kredytu odnawialnego?

Dokładne kryteria zależą od kredytodawcy i od tego, czy kredyt jest przeznaczony na cele biznesowe czy osobiste. Jednak typowe kryteria kwalifikowalności mogą obejmować:

  • Osobistą gwarancję dyrektora firmy
  • Dowody na regularne przepływy pieniężne
  • Stabilny dochód
  • Dobry wynik kredytowy

Kiedy mówimy o osobistej gwarancji, oznacza to, że podpisujesz umowę, która oznacza, że to Ty jesteś osobiście odpowiedzialny za pożyczkę, jeśli firma nie będzie w stanie dotrzymać spłat pożyczki.

Jeśli starasz się o dostęp do kredytu odnawialnego dla swojej firmy, to najprawdopodobniej Twój wniosek będzie oparty na kondycji finansowej firmy. Oznacza to, że prawdopodobnie będziesz musiał przedstawić dowody zdrowego przepływu gotówki.

Jeśli szukasz kredytu odnawialnego do użytku osobistego, wówczas Twój wynik kredytowy będzie prawdopodobnie mocno oceniony w procesie ubiegania się o kredyt.

Od tego, jak dobry (lub zły) jest Twój wynik kredytowy, zależy, czy wniosek zostanie zatwierdzony, czy odrzucony. Jeśli zostaniesz zaakceptowany do kredytu odnawialnego, będzie to miało również wpływ na wysokość limitu kredytowego.

Jeśli zostaniesz odrzucony ze względu na ocenę kredytową, istnieje wiele sposobów na poprawienie tej oceny.

Ile kosztują kredyty odnawialne?

Zazwyczaj kredyty odnawialne kosztują więcej niż kredyty terminowe ze względu na poziom elastyczności i wygody, jaki zapewniają kredytobiorcom. Dokładna kwota zależy od pożyczkodawcy, salda konta i opłat pobieranych przez danego pożyczkodawcę.

Należy pamiętać, że trzeba będzie spłacić saldo konta, które obejmuje nie tylko pożyczoną kwotę, ale także opłaty takie jak :

  • Odsetki
  • Opłaty
  • Przeniesienie salda
  • Zakupy

Na jak długo przyznawane są kredyty?

Zazwyczaj kredyt odnawialny przyznawany jest na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat. Często jednak możliwe jest przedłużenie okresu kredytowania, pod warunkiem, że do tej pory spłacałeś swoje zobowiązania.

Czy kredyt odnawialny ma wpływ na moją ocenę kredytową?

Może mieć pozytywny wpływ na Twoją ocenę kredytową, pod warunkiem, że będziesz postępować odpowiedzialnie.

Rozumiemy przez to, że kredyt odnawialny pozwala Ci wykazać, czy jesteś odpowiedzialny, jeśli chodzi o zarządzanie pieniędzmi.

Dzieje się tak dlatego, że kredyt odnawialny pozwala Ci na elastyczność, jeśli chodzi o to, ile limitu kredytowego wykorzystujesz, ile spłacasz, a także kiedy spłacasz go co miesiąc.

Niemniej jednak, kredyt odnawialny może zaszkodzić Twojej ocenie kredytowej, jeśli będziesz go spłacać nieodpowiedzialnie. Jeśli wydasz większość swojego limitu kredytowego i nie będziesz spłacać rat, obniży to Twoją ocenę i utrudni Ci uzyskanie kredytu w przyszłości.


Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych.