konsolidacja pożyczki

Co to jest konsolidacja zadłużenia?

Czy powinienem skonsolidować moje kredyty?

W tym tygodniu zajmiemy się tym, czym jest konsolidacja długów i czy jest to dla Ciebie dobre rozwiązanie.

Na początek zdefiniujmy, czym dokładnie jest konsolidacja długów. Konsolidacja długów polega na połączeniu istniejących długów w jedno miejsce. Innymi słowy, połączenie kilku form kredytu (kredytów, kart kredytowych, kart sklepowych) w jeden kredyt. Ma to na celu obniżenie Twoich spłat i spłatę długów.

Nie należy mylić z zarządzaniem długami, choć często tak się dzieje. Polega ono na zebraniu wszystkich długów i podjęciu negocjacji z wierzycielami. Robi się to w celu dokonania bardziej przystępnych, obniżonych spłat i umorzenia części długu.

Dlatego pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest podjęcie decyzji, która droga jest dla Ciebie najlepsza – wzięcie kolejnej pożyczki, która wiąże się z wyższymi odsetkami i większą kwotą do spłaty. Z drugiej strony, miesięczne spłaty powinny być teraz niższe, jeśli skorzystałeś z niższej stopy procentowej. Możesz też negocjować z wierzycielami, aby uzyskać umorzenie części długu i dodatkową możliwość obniżenia płatności.

Jeśli nie masz pewności, która opcja jest dla Ciebie najlepsza, zajrzyj na stronę internetową organizacji charytatywnej Stepchange , która udziela dobrych rad na temat wyboru odpowiedniej opcji.

Wybór właściwej pożyczki

Dla naszych celów załóżmy, że zdecydowałeś się na konsolidację długów. Co dalej? Pamiętaj, że wszystkie kredyty są zasadniczo takie same. Niezależnie od tego, czy są zabezpieczone na nieruchomości , czy niezabezpieczone, a więc niezabezpieczone na niczym, jedyna różnica między nimi to oprocentowanie, okres spłaty i kwota.

W przeszłości kredyty konsolidacyjne były postrzegane przez kredytodawców jako bardziej ryzykowne. Wynika to z nieodłącznego założenia, że osoba, która musi skonsolidować swoje zadłużenie, może nie być zbyt dobra w budżetowaniu swoich pieniędzy z miesiąca na miesiąc.

Może to oznaczać, że oprocentowanie, które zostanie Ci naliczone, będzie nieco wyższe niż to, którego możesz oczekiwać od zupełnie nowej, jednorazowej pożyczki. Większe ryzyko oznacza wyższe oprocentowanie i wyższe płatności.

Jest to pułapka, w którą wpadają nieostrożni konsumenci. Może to oznaczać, że w końcu będziesz miał tylko tę jedną pożyczkę, ale zapłacisz za nią więcej niż za poprzednie 4 pożyczki. Nie jest to dobre. Dlatego zawsze sprawdź, czy Twoja nowa rata będzie niższa niż suma Twoich poprzednich rat.

Jak znaleźć pożyczkodawcę

Znalezienie pożyczkodawcy, który udzieli Ci pożyczki konsolidacyjnej, powinno być jedną z prostszych pozycji na Twojej liście rzeczy do zrobienia. Istnieje mnóstwo pożyczkodawców , którzy starają się pomóc Ci zebrać wszystkie te pożyczki do jednego koszyka. Nie powinieneś szukać nikogo, kto reklamuje się konkretnie jako kredyt konsolidacyjny, ponieważ Twój wybór jest szerszy niż to.

Prawie wszyscy pożyczkodawcy pożyczek osobistych będą mieli w formularzu wniosku szereg opcji z pytaniem, na co ma być przeznaczona pożyczka. Konsolidacja zadłużenia będzie jedną z tych opcji. Zamiast decydować się na reklamowaną stawkę, spróbuj wybrać pożyczkodawcę, który oferuje ją jako część swojego ogólnego pakietu produktów. Być może uzyskasz lepsze oprocentowanie. Pożyczki konsolidacyjne nie zawsze były przychylnie postrzegane przez kredytodawców, więc wszelkie reklamowane produkty mogą być wyżej oprocentowane. Nie zawsze się to sprawdza, ale może warto spróbować.

To tyle o kredytach konsolidacyjnych. Mamy nadzieję, że było to dla Ciebie interesujące i dowiedziałeś się czegoś, co warto z tego wynieść. Do następnego razu.


Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych.