budżetowanie

Co to jest budżet i jakie są korzyści z budżetowania?

Budżetowanie może wydawać się zastraszającym pomysłem, ale naprawdę nie jest to zbyt trudne, a korzyści są tego warte! Ponadto, jeśli masz cele finansowe, które chcesz osiągnąć, budżetowanie pomoże Ci śledzić, na co idą Twoje pieniądze, abyś mógł w razie potrzeby dokonać korekty i przeznaczyć więcej na swoje cele finansowe lub zaoszczędzić więcej na przyszłość. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, czym jest budżet i jakie są korzyści z budżetowania!

Korzyści z budżetowania

Budżetowanie nie jest łatwe, ale jest to niezbędna umiejętność dla każdego, kto chce żyć niezależnie finansowo. Budżetowanie pozwala śledzić nawyki związane z wydatkami, aby dowiedzieć się, gdzie można ograniczyć koszty i zaoszczędzić pieniądze, dzięki czemu dokładnie wiadomo, ile gotówki pozostaje na koniec każdego miesiąca. Pozwala także na wyznaczanie celów, dając jaśniejszy obraz dochodów i wydatków; w końcu to, że zarabiasz 3 funty miesięcznie, nie oznacza, że ta kwota pozostanie niezmienna przez kolejne lata.

A kiedy już określisz swoje cele finansowe (czy to spłata długów, czy oszczędzanie na czarną godzinę), śledzenie finansów stanie się bardziej pomocne niż kiedykolwiek. Wreszcie, gdy zaczniesz pilnować, gdzie trafia każdy grosz, łatwiej będzie ci trzymać się budżetu – a życie w granicach swoich możliwości przestanie być karą, a stanie się nawykiem. . . . A więc tak: budżetowanie wymaga czasu. Ale jeśli robi się to poprawnie, pozwala zaoszczędzić więcej czasu niż wydawanie gotówki za każdym razem, gdy coś przyjdzie Ci do głowy.

Podstawowy przykład budżetu

Według statystyk, około 40% Brytyjczyków nie ma pojęcia, ile pieniędzy wpływa lub wypływa każdego miesiąca. Nie znają swojej historii kredytowej, nie zwracają uwagi na wyciągi z kart kredytowych i nie prowadzą szczegółowej ewidencji wpływów i wypływów pieniężnych w każdym tygodniu. Osoby te zwykle nieostrożnie obchodzą się ze swoimi finansami, zaciągając wysoko oprocentowane długi z tytułu pożyczek, takich jak pożyczki na dzień wypłaty wynagrodzenia, które mogą szybko doprowadzić je do ruiny finansowej.

Dobra wiadomość jest taka, że kontrolowanie swoich finansów nie musi być trudne ani czasochłonne. W ciągu około dziesięciu minut można założyć bardzo podstawowy budżet – na przykład prosty notatnik do zapisywania wydatków. Śledząc wydatki i dochody w czasie, można uzyskać lepszy obraz swojej kondycji finansowej oraz określić obszary, w których nawyki dotyczące wydatków wymagają poprawy.

Możesz być zaskoczony, jak łatwo jest ograniczyć wydatki, będąc świadomym tego, na co przeznaczasz swoje pieniądze! Nawet jeśli nie jesteś w trudnej sytuacji, wiedza o tym, na co idą Twoje pieniądze, sprawi, że oszczędzanie stanie się łatwiejsze. Kiedy myślisz o oszczędzaniu, zamiast o czymś odległym w przyszłości, pomyśl o odkładaniu 5 funtów lub funtów 10 na każdą wypłatę, po odliczeniu wszystkich niezbędnych wydatków – i zanim zostaną one wydane gdzie indziej.

Po sześciu miesiącach do roku będziesz prawdopodobnie w stanie zaoszczędzić setki funtów, nawet tego nie zauważając (i nie ponosząc żadnych wyrzeczeń). A kiedy już zaczniesz inwestować w siebie poprzez edukację i szkolenia i/lub większe zakupy, takie jak dom czy samochód, będziesz miał już zgromadzony pewien kapitał, który może pomóc złagodzić wszelkie kryzysy ekonomiczne, jakie mogą cię czekać!

Jak utrzymać się na dobrej drodze

Budżetowanie jest jedną z tych rzeczy, o których wiele osób wie, że powinny być wykonywane, ale niewiele z nich poświęca na to czas. Wielu osobom brakuje też umiejętności zarządzania pieniędzmi, co sprawia, że budżet jest jeszcze ważniejszy, ponieważ dzięki niemu uczymy się oszczędzać pieniądze, wydając tylko na rzeczy niezbędne, a nie kupując pod wpływem impulsu rzeczy, których nie potrzebujemy.

Ponieważ technologia stała się nieodłączną częścią naszego codziennego życia, aplikacje do budżetowania sprawiły, że śledzenie i utrzymywanie budżetu stało się o wiele łatwiejsze. Wraz z pojawieniem się Open Banking aplikacje te dają możliwość połączenia konta bankowego z aplikacją, jeśli zajdzie taka potrzeba. Może to pomóc w szybszym i łatwiejszym dostępie do kredytów i innych usług finansowych. Oto kilka innych opcji, które oferują łatwe sposoby śledzenia swoich finansów na wszystkich kontach w jednym miejscu, znane jako Przewodnik Which’s Best Buy po brytyjskich aplikacjach budżetowych.

Gdzie szukać pomocy

Istnieje wiele różnych miejsc, w których można uzyskać pomoc, jeśli chodzi o planowanie finansowe. Po pierwsze, upewnij się, że rozumiesz swoje możliwości, jeśli chodzi o pożyczki na dzień wypłaty i pożyczki osobiste. Dzięki temu będziesz mieć jasność co do tego, który rodzaj pożyczki najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli nie masz pojęcia, od czego zacząć, spróbuj odwiedzić lokalny bank lub spółdzielnię kredytową. Tamtejsi pracownicy zazwyczaj mogą pomóc w rozeznaniu się we wszystkich dostępnych opcjach. Można także rozważyć współpracę z niezależnym doradcą finansowym. Specjaliści ci mogą ocenić Twoją obecną sytuację, określić cele i stworzyć solidny plan finansowy. Zapłacisz więcej niż w większości banków czy unii kredytowych, ale większość ludzi uważa, że warto zapłacić komuś innemu za to, by ich finanse były na właściwym torze.

Cele finansowe

Osiąganie celów finansowych nie musi być skomplikowane, zwłaszcza jeśli wiesz, jak efektywnie wykorzystać swój budżet. Cele finansowe mogą obejmować oszczędzanie na wakacje, zakup samochodu, a nawet emeryturę. Tego typu cele wymagają od Ciebie oszczędzania pieniędzy, aby je osiągnąć. Oszczędzanie pieniędzy może wydawać się niemożliwe, gdy nie ma wystarczających wpływów do budżetu, ale przy odrobinie dyscypliny jest to możliwe! Przestrzeganie naszych wskazówek pomoże Ci urzeczywistnić wszystkie Twoje cele finansowe.

Oto cztery wskazówki, jak zacząć

  1. Zacznij od stworzenia listy wszystkich swoich celów finansowych. Po określeniu wszystkich swoich celów finansowych, uszereguj je pod względem ważności i pilności.
  2. Opracuj plan uwzględniający źródła dochodów, wydatki osobiste, a także wydatki na każdy z wyznaczonych celów.
  3. Upewnij się, że w swoim budżecie masz miejsce na wszelkie niespodziewane wydatki, które mogą się pojawić po drodze (np. naprawa samochodu lub rachunki za leczenie). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wystarczy Ci pieniędzy na pokrycie tych wydatków bez konieczności uciekania się do korzystania z kart kredytowych lub pożyczek, gdy takie się pojawią!
  4. Po określeniu swoich celów finansowych i stworzeniu realistycznego budżetu, pamiętaj, aby się go trzymać! Najważniejsza jest tu konsekwencja.

Łatwo jest ulec pokusie, jeśli nasza sytuacja finansowa nie jest bezpośrednim priorytetem, ale ważne jest, aby nie stracić z oczu tego, na co chcemy przeznaczyć nasze pieniądze i dlaczego w ogóle zaczęliśmy oszczędzać!


Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych.