bon turystyczny

Bon turystyczny: jak wykorzystać bon, wniosek, do kiedy etc.

Wraz z wybuchem pandemii rząd Polski zaczął sukcesywnie wprowadzać różnorodne programy pomocowe dla wszystkich obywateli. Programy te dotyczyły nie tylko przedsiębiorców, ale także polskich rodzin. Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z nich, a mianowicie programowi „polski bon turystyczny”. Przedstawimy wszystkie niezbędne informacje i pomysły, na co możesz wydać świadczenie.

Co to jest polski bon turystyczny?

Zacznijmy od początku i wyjaśnijmy dokładnie, co to jest bon turystyczny. Więc tak – jest to pewnego rodzaju świadczenie w formie bonu, które wspomaga jednocześnie polską branżę hotelarską i okołoturystyczną oraz polskie rodziny. Jest to swego rodzaju zapomoga, która przewiduje jednorazowy zasiłek (w formie bonu, a nie gotówki) w wysokości 500 zł na każde dziecko, które nie jest jeszcze pełnoletnie tj. które nie ukończyło 18 lat. Jest to dostępne dla wszystkich rodziców i opiekunów, którzy pobierają dodatek wychowawczy (500+).

zdjęcie

Uwaga! Jeżeli dziecko było niepełnoletnie w momencie przyznania świadczenia, ale w ciągu jego okresu trwałości staje się pełnoletnie, również ma prawo do wykorzystania bonu do końca trwania tego programu.

Kolejna ważna informacja to taka, że bon przysługuje wszystkim dzieciom, które urodzą się do końca 2021 roku. Bon turystyczny należy się dosłownie wszystkim dzieciom. Każde dziecko niepełnosprawne może liczyć na dodatkowy bon turystyczny, również w wysokości 500 zł.

zdjęcie

W tym wypadku nie bierzemy pod uwagę poziomu dochodów. Pamiętaj tylko, że bon turystyczny jest dostępny tylko w wersji elektronicznej. Nie możesz wymienić go na pieniądze lub inne świadczenie. Możesz go jednak wydać na prawie na każdą usługę turystyczną.

Bon turystyczny – na co?

Zapłacić bonem możesz w wielu miejscach. Pozwoli Ci on na sfinansowanie ciekawego wyjazdu. Począwszy od wykorzystania go na usługi hotelarskie i noclegi w np. pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym, jak i bilety wstępów do parków rozrywki czy muzeów, a kończąc na wydaniu tego świadczenia na imprezy turystyczne.

zdjęcie

Bon turystyczny wykorzystasz nawet w Energylandii czy Magicznych Ogrodach. Co ciekawe i na pewno pomocne dla wielu rodziców, bonem turystycznym można również dokonać płatności za kolonie czy różnego rodzaju obozy. Wystarczy, że wybrane miejsce (obiekt noclegowy) będzie akceptowało taką metodę płatności. Wiele miejsc związanych z turystyką postanowiło dołączyć się do programu i wspierać swoją działalności i polskie rodziny.

zdjęcie

Zastanawiasz się, jak znaleźć miejsca, które akceptują płatności bonem turystycznym? Jest to bardzo proste:

 1. Po pierwsze wiele popularnych stron zajmujących się rezerwacją noclegów ma w swoich filtrach możliwość wyboru miejsc, które akceptują płatności bonem.
 2. Po drugie, większość hoteli czy parków rozrywki, które zdecydowały się połączyć do programu, nie ukrywa tego faktu przed swoimi gośćmi i stara się, aby jak najwięcej osób ujrzało tę informację. W związku z tym na stronach internetowych czy reklamach nie powinno zabraknąć informacji, że dane miejsce akceptuje płatność bonem turystycznym.
 3. Kolejna możliwość to katalog bazy turystycznej dostępny na stronie polskiej organizacji bonu turystycznego, znajdziesz go tutaj. W tym miejscu są wypisane wszystkie podmioty turystyczne, które zdecydowały dołączyć się do programu polskiego bonu turystycznego. Wyszukiwanie jest możliwe na dwa sposoby – przez szukanie konkretnych nazw lub miejsc na mapie. W systemie teleinformatycznym organizacji znajdziesz wszystkich przedsiębiorców turystycznych, którzy przystąpili do programu polskiej organizacji turystycznej.

Prawda jest taka, że nie powinniście mieć problemu z wykorzystaniem tego bonusu turystycznego, ponieważ bardzo dużo firm z branży turystycznej przystąpiło do programu – polski bon turystyczny.

Jak działa bon turystyczny?

Bon turystyczny jest dostępny tylko w wersji elektronicznej dla wszystkich osób, którym przysługuje prawo do świadczenia wychowawczego. Wszystkie podmioty uprawnione, czyli rodzice i pełnoprawni opiekunowie mogą wykorzystać go do 31 marca 2022.

zdjęcie

Pamiętajcie jednak, że najważniejsze jest jego wykorzystanie, dlatego jeżeli nie uda Ci się spożytkować tych pieniędzy do tego czasu, wystarczy, że do końca marca zapłacisz za np. majowy pobyt. Najważniejsze jest to, aby pamiętać o rezerwacji i opłaceniu pobytu do marca 2022.

Jeżeli natomiast postanawiasz wykorzystać bon turystyczny na bilety wstępów, nie musisz się martwić o pozostałe pieniądze, których jeszcze nie wykorzystałeś. Przykładowo – płacisz bonem za bilety 200 zł. Pozostałe 300 zł pozostaje na Twoim koncie i możesz przeznaczyć te fundusze na inny cel, np. nocleg.

Bon turystyczny – jak aktywować i złożyć wniosek?

Bon turystyczny przysługuje wszystkim rodzicom, którzy pobierają zapomogę 500+. Na podstawie tej informacji zostały przypisane bony turystyczne. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy masz prawo do skorzystania z bonu, wystarczy że zalogujesz się do konta PUE ZUS.

zdjęcie

Zrobisz to dzięki platformie usług elektronicznych ZUS. (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Możesz to zrobić poprzez swój Profil Zaufany, skorzystanie z kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub poprzez bankowość elektroniczną (niestety nie wszystkie banki mają taką możliwość). Po zalogowaniu się powinieneś znaleźć zakładkę „bon turystyczny” i go aktywować. Przedstawimy Wam teraz, jak aktywować bon turystyczny:

 1. Tak jak wspomnieliśmy – zaloguj się na swoje konto PUE ZUS.
 2. W lewym panelu znajdź zakładkę ogólny, a następnie kliknij „Polski Bon Turystyczny”
 3. Po rozwinięciu się listy powinieneś ujrzeć przycisk „Mój Bon” – kliknij.
 4. Na tej podstronie powinieneś nacisnąć „aktywuj bon”.
 5. Następnym krokiem jest potwierdzenie danych lub ich aktualizacja.
 6. Po aktywacji bonu dostaniesz unikatowy kod obsługi płatności, który uprawnia Cię do płacenia w formie bonu turystycznego. Kod składa się z 16 cyfr. Dostaniesz go SMS-em  za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez siebie numer telefonu komórkowego lub na swój adres poczty elektronicznej.

Pamiętaj, że aby aktywować bon musisz potwierdzić poprawność wpisanych danych. Jeżeli chcesz wykorzystać bon, będziesz musiał podać następujące dane:

 1. adres poczty elektronicznej,
 2. numer telefonu,
 3. PESEL dziecka,
 4. swoje dane.

Jeżeli coś się nie zgadza, musisz je zaktualizować. Bon turystyczny należy również pokazać podczas rezerwacji czy zakwaterowaniu w pensjonacie lub hotelu.

zdjęcie

Jeżeli chcesz wykorzystać swój bon, dobrą praktyką jest znalezienie najpierw odpowiedniego obiektu noclegowego czy przedsiębiorcę turystycznego i sprawdzenie, czy akceptują taką formę płatności. Pamiętaj, że za pomocą bonu możesz zapłacić również za różnego rodzaju imprezy turystyczne realizowane w ramach świadczenia. Przed dokonaniem rezerwacji w konkretnym miejscu, dobrze jest przeczytać oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego.

Może się zdarzyć tak, że na swoim koncie PUE ZUS nie znajdziesz zakładki „Mój Bon”, mimo tego, że jesteś uprawniony do skorzystania z tego świadczenia. W takie sytuacji musisz złożyć wniosek o przyznanie polskiego bonu turystycznego. Obsługą takich wniosków zajmuje się Polska Organizacja Turystyczna. Wniosek możesz złożyć listownie lub przez konto EPUAP. Na platformę również możesz się zalogować za pomocą profilu zaufanego. Korzystanie z tego serwisu jest bardzo przyjemne i pozwala na wysłanie wniosku zdecydowanie szybciej niż w formie tradycyjnej.

zdjęcie

Uwaga! Pamiętaj, żeby nie składać wniosku, jeżeli a Twoim koncie ZUS widnieje zakładka bonu. Przed wysłaniem pisma sprawdź na profilu PUE ZUS czy masz możliwość aktywowania bonu. Jeżeli jesteś rodzicem, któremu przysługuje świadczenie wychowawcze, masz również prawo pobrać dodatkowe świadczenie w formie jednorazowego bonusu 500+ na wakacje czy inne atrakcje turystyczne.

Pamiętajcie o swoim bonie turystycznym. Nie zapomnij o rezerwacji pobytu w odpowiednim czasie. Niestety rodzice i opiekunowie nie mają już zbyt dużo czasu i trzeba go wykorzystać do końca marca 2022 r. Jeżeli będziesz na wakacjach czy przedłużonym weekendzie, miej oczy szeroko otwarte. Istnieje szansa, że w Twojej okolicy będzie organizowana impreza turystyczna, która również będzie akceptować płatności w bonem.

zdjęcie


Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych.