2800 zł brutto – ile to netto?

2800 zł brutto – ile to netto?

Warto wiedzieć, jaką kwotę otrzymamy netto czyli “na rękę”, w zależności od rodzaju umowy – jakie opłaty zawarte są w kwocie brutto i jak obliczyć ich wartość.

Ważne, aby znać różnicę między kwotą brutto a netto przed podjęciem pracy zarobkowej na umowę o pracę (UoP). Wynagrodzenie brutto jest to kwota jeszcze przed odjęciem kosztów, takich jak zaliczka na podatek, ubezpieczenie zdrowotne oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Wszystkie wyszczególnione koszty wpływają na wartość netto, czyli kwoty, którą otrzymamy w dniu wypłaty.

Co składa się na kwotę brutto?

Żeby wiedzieć, jak obliczyć wartość netto dla określonej kwoty, na przykład 2800 zł brutto (najniższa krajowa w 2021 roku, umowa o pracę), należy wiedzieć, jakie opłaty i podatki comiesięcznie są pobierane z naszej pensji i komu są przekazywane.

Składki na ubezpieczenie społeczne

Składki te odprowadzane są do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i w Polsce, przy zatrudnieniu na umowę o pracę, wynoszą 13,71% kwoty wynagrodzenia brutto. Do składek na ubezpieczenie społeczne wliczają się:

  • -na ubezpieczenie emerytalne,
  • -na ubezpieczenia rentowe,
  • -na ubezpieczenie chorobowe,
  • -na ubezpieczenie wypadkowe.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne

Składka zdrowotna wynosi 9%. Jest ona również odprowadzana do ZUS.

Zaliczka na podatek dochodowy

Od kwoty brutto należy również odliczyć zaliczkę na podatek dochodowy, który co miesiąc nasz pracodawca odprowadza do Urzędu Skarbowego (US). Jego obliczenie nie jest jednak najprostsze, ponieważ zawiera kilka zmiennych. Dzięki artykułowi 2800 zł brutto ile to netto? dowiesz się, jak prawidłowo obliczyć tę składkę. Wejdź i sprawdź!

Brutto – ile to netto?

W obliczeniu kwoty netto od kwoty brutto pomagają internetowe kalkulatory, które zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają pracę, jednak warto wiedzieć, w jaki sposób samemu ustalić wartość comiesięcznych zarobków. Dzięki portalowi Więcej Gotówki dowiesz się jak zminimalizować ryzyko popełnienia błędu oraz, co gorsza, dowiedzieć się, jak nie dać się oszukać. Mimo że pracodawca ma obowiązek odprowadzać składki za pracownika (zatrudnionego na umowę o pracę), nie brakuje na świecie nieuczciwych ludzi.

Ignorantia legis non excusat

Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności prawnej. Jeśli z jakiejś przyczyny obowiązkowe opłaty, który każda osoba zarabiająca powinna odprowadzać, nie są przekazywane odpowiednim organom, mogą zostać nałożone na niepłacącego duże kary pieniężne.

Więcej na temat kwot brutto i netto dowiesz się w artykule 2800 zł brutto ile to netto? portalu Więcej Gotówki.


Serwis nie jest doradcą finansowym ani nie prowadzi działalności maklerskiej. Żadne dane ani informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią porady finansowej, oferowania, rekomendacji ani nakłaniania odnoszących się do kupna, sprzedaży lub trzymania instrumentów i produktów finansowych.